‘Derman’ TSK’ya güç katacak

Askeri projeler alanında şelter donatımı, taşıma, yükleme, bakım ve onarım araçları ile hususi sistem şeklinde çözümler geliştiren Koluman Otomotiv Sanayi AŞ, 2016 senesinde ‘Derman’ adlı zırhlı lojistik destek aracını geliştirmeye başladı. Çekici konseptine uygun olarak tank, zırhlı muharebe araçları ve ağır ekipman taşımaya yönelik olarak geliştirilen ‘Derman’ın üretimi tamamlandı. Dayanıklılık ve güç ön planda tutularak geliştirilen aracın Müdafa Sanayii Başkanlığı (SSB) ile şirket içinde imzalanan sözleşme kapsamında kalifikasyon testi bu yıl sonuna kadar tamamlanacak. Sözleşmede belirtilen 70 aracın tamamının ise 2023 yılı içinde teslim edilmesi hedefleniyor.

BİRÇOK YÖNDE KOLAYLIK SAĞLIYOR

TSK envanterine girmeye hazırlanan Derman’ın, yüksek taşıma kapasitesi ve motor gücüyle askeri lojistiğe büyük güç katması planlanıyor. Balistik korumalı kabini ile dikkat çeken vasıta, üstünde bulunan ek donanımları ile de kullanıcıya kolaylık sağlıyor. Zırhlı ve zırhsız versiyonları ve 4×4’ten 8×8’e kadar konfigürasyon seçimi bulunan vasıta ailesine 10×10 sınıfının da eklenmesi hedefleniyor. Yeni nesil motor teknolojisi ile ihtiyaca yönelik motor güç seçimini yapmak mümkün. Hem çekici hem de şasi kamyon olarak üretilen Derman, tank çekici, konteyner taşıyıcı, kurtarıcı, akaryakıt tankeri, personel taşıyıcı, komuta denetim aracı olarak da kullanılabilirken, öncelikli olarak taktik tekerlekli vasıta sınıfında, üç kıtada vazife alan TSK mensubunun lojistik destek ihtiyacını gidermeye yönelik kullanılacak.

‘SAĞLAYACAĞI KATKI VE FAYDADAN GURUR DUYACAĞIZ’

Koluman Otomotiv Sanayi AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Saltık, mevzuya ilişkin yapmış olduğu açıklamada, Koluman Otomotiv’in, uzun seneler müdafa sanayii için üretim yaptığını sadece 2016-2017 yılları aralığında kendine emsalsiz araçlarını geliştirmek için yola çıktığını söylemiş oldu. Saltık, üretim yolculuğunda ilk ortaya çıkan aracın ‘Derman’ bulunduğunu belirterek, “Derman’ın bu süreçte almış olduğu yol değişen muharebe koşulları ve artan sistem donanımları dolayısıyla daha yüksek kapasiteli yük taşıma ihtiyacına yönelik vasıta geliştirme fikrinin bir ürünü olarak çıkmıştır. Öncelikli hedefleri taktik tekerlekli vasıta sınıfında, üç kıtada vazife alan TSK mensubunun lojistik destek ihtiyacını gidermeye yönelik bir ürün ortaya koymak. Lojistiğin önemi son yıllarda daha net anlaşılmaya başlanmıştır. Biz esasen bu önemin bilincinde olarak, bu alandaki çalışmalarımızı seneler öncesinden başlatmıştık. Bilhassa off-road kabiliyeti arttırılmış, altyapısı bu kapsamda iyileştirilmiş, kuvvetlendirilmiş araçlara entegre edilecek kontakt ve çeşitli vazife donanımları için ortaya çıkardığımız DERMAN platformunun sağlayacağı katkı ve faydadan gurur duyacağımızı ifade etmeliyim” dedi.

‘İLK PARTİ TESLİMATLARINA BAŞLAMAYI HEDEFLİYORUZ’

Yeni jenerasyon Derman aracının, çekici ve şasi kamyon konseptine uygun olarak tank, zırhlı muharebe araçları ve ağır ekipman taşımaya yönelik gereksinimleri gözeterek ortaya konulmuş olan bir emek verme bulunduğunu kaydeden Saltık, “Bunu gerçekleştirirken de dayanıklılık ve gücün ön planda olduğu emsalsiz tasarım ana motivasyon kaynaklarımızdan biriydi. Bu tasarımı hafiflikle birleştirmek ise yoğun Ar-Ge faaliyetlerimizin güzel çıktılarından birisi olmuştur. Müdafa Sanayii Başkanlığı ile Koluman içinde ‘8×8 Tekerlekli Konteyner Taşıyıcı (DROPS) Vasıta’ sözleşmesi imzalandı. Artırılmış vasıta adetleri ile ilerleyen yıllarda teslimat yapmaktan mutluluk duyarız. Öncelikli hedefimiz 2022 senesinde kalifikasyon çalışmalarını tamamlayarak ilk parti teslimatlarına adım atmak ve 2023 yılı son çeyreğinde ise tüm araçları TSK’nın hizmetine sunmaktır” ifadelerini kullandı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası