Denizli’de orman yangını! Çok sayıda ekip müdahale ediyor

Edinilen bilgiye gore; öğleden sonrasında saat 15.30 sıralarında Merkezefendi ilçesine bağlı Başkarcı Mahallesi İsrafil Deresi mevkiindeki ormanlık alanda hemen hemen belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Meteorolojinin günler öncesinden uyardığı şiddetli rüzgarında da etkisiyle kısa sürede büyüyen yangın sebebiyle, bölgeye orman ve itfaiyeden fazlaca sayıda ekip sevk edildi.

Takımlar, ulaşımın olmadığı sarp bölgede devam eden yangının denetim altına alınabilmesi için sıkıntılı arazi koşullarına karşı savaşım ediyor. Yangın sezonu olmaması sebebiyle bir tek karadan müdahale edilen yangının denetim altına alınabilmesi yoğun bir çaba harcanıyor. Yerleşim alanlarını tehdit etmeden ufak bir alanda devam eden yangının, şiddetli rüzgarla beraber gelişme ihtimaline karşılık Denizli Orman Bölge Müdürlüğü, Denizli Büyükşehir Belediyesi ve AFAD İl Müdürlüğü ekipleri tarafınca önlemler alınıyor.

“4-5 HEKTAR ALAN ZARAR GÖRDÜ”

Söndürme çalışmalarını yerinde takip eden Denizli Orman Bölge Müdürü Erhan Çetinkaya, “Saat 15.34 sularında bulunduğumuz Merkezefendi Başkarcı İsrafil Deresi mevkiinde çıkan yangına, ekiplerimiz fazlaca kısa sürede müdahaleye başladı. Arazi fazlaca sarp sadece karadan el aletleriyle birlikte müdahale başlandı. Herhangi yerleşim yerine sıçrama ihtimali yok. Şuanda örtü alanında 4-5 hektarlık yer yandı. Ekiplerimizi tırmıklarla birlikte karadan yangının etrafına indirdik. Arozözle tazyik yüksek olduğundan su atmamız olanaksız olarak gözüküyor. Çıkış sebebi hakkında informasyon yok, yıldırım yada başkası tarafınca da yakılmış olabilir. 30 civarından bizim ekibimiz şuanda bölgede” dedi.

Her türlü önlemin alındığını kaydeden Denizli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Murat Başlı da “5 arasöz ve 4 tankerle birlikte, Orman Bölge Müdürlüğü ile AFAD’a destek veriyoruz. Ayriyeten su ihtiyacı için ekiplerimizi bölgede hazır beklemede” diye konuştu.

“ŞUAN TAKVİYEYE İHTİYAÇ YOK”

Yangının şuan her hangi bir yerleşim alanını tehdit etmediğinin altını çizen AFAD Denizli İl Müdürü Ali Etiz ise alınan önlemlerle ilgili şu detayları paylaştı:

“AFAD merkezi tarafınca koordinasyonu sağlıyoruz. Orman ve itfaiye ile beraber yerleşim yerlerini tehlike arzettiği vakit tedbir alıyoruz. Ekip ve vasıta takviyesi için de şehir merkezi yada çevredeki illerden tedariki sağlıyoruz. Şuanda takviye gerekseme yok. Yağmur yağıyor ve sönmesini bekliyoruz” diye konuştu.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası