Demir ve demir dışı metaller sektöründen 14,4 milyar dolarlık ihracat

İDDMİB’den meydana getirilen açıklamada görüşlerine yer verilen Tecdelioğlu, her anlamda zor bir yılı geride bıraktıklarını kaydetti. Buna karşın yaptıkları çalışmalarla ihracatı geliştirirken, ülkeye de daha çok katkı sunmaya çalıştıklarını belirten Tecdelioğlu, “(2022’de) Yüzde 16,4’lük artışla ihracatımızı 14,4 milyar dolar seviyelerine çıkarmayı başardık. Eğer dünya genelinde 2022’de yaşanmış olan gelişmeler olmasaydı ihracatımızı daha çok artırıp, 15 milyar dolar seviyesini aşabilirdik. 2023’te de ihracatımızı çoğaltmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. 2023’te ihracatımızı yüzde 15 seviyelerinde artırabileceğimizi öngörüyoruz. Sadece bu oranı yüzde 25-30 seviyelerine de taşıyabiliriz. İhracatımızı aniden daha yüksek seviyelere getirebiliriz. Bu yükseliş için sektör olarak bazı beklentilerimiz var.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Tecdelioğlu, 2023’te sektöre destek verilirse ihracatlarını aniden oldukça daha yukarı seviyelere çıkarabileceklerini, bu kapsamda 4 maddelik bir plan oluşturduklarını dile getirerek, şöyleki devam etti:

“İlk olarak sektörümüz oldukça ciddi kapasite yatırımı yapmış oldu. Bu kapasitemizi kullanıp ürettiğimizi satmak istiyoruz. Bunun için de enerji tarifesine ihtiyacımız var. Sektörümüze hususi enerji tarifesi talep ediyoruz. İkinci bir mevzu ise Avrupa vatanlarında lojistik depolarının kurulmasının büyük yararı olacaktır. Bu depolar yardımıyla ürünlerimizi alıcılara daha süratli ulaştırabiliriz. Üçüncü mevzumuz ise bilhassa alüminyum ve bakır benzer biçimde stratejik ürünler için Türkiye’de kurulacak LME depolarına gereksinim var. Böylece ülkemiz için stratejik olan ürünlere ulaşım kolaylaşacaktır. İhracatçılar olarak öteki bir beklentimiz ise STA imzalanan ülke sayısının bir an ilkin artırılması. İDDMİB olarak Latin ABD ülkeleri, ABD ve Cezayir’le süratli bir halde STA imzalanmasını bekliyoruz. Bu ülkeler ürünlerimiz için oldukça ciddi fırsatlar barındırıyor. Bu beklentilerimizin gerçekleşmesi halinde ihracatımızı hızlıca artırıp, ülkemizin hedeflerine ulaşmasına oldukça daha çok katkı sağlayabiliriz.”

– SEKTÖR, EN ÇOK İHRACAT YAPAN SANAYİ SEKTÖRLERİ ARASINDA 6’NCI OLDU

Açıklamada verilen bilgiye nazaran, sektör, 2022 Ocak-Aralık döneminde gerçekleştirdiği 14,4 milyar dolarlık ihracatla genel ihracattan yüzde 5,7 hisse aldı ve endüstri sektörleri içinde en oldukça ihracat yapanlar sıralamasında 6’ncı sıraya yerleşti.

Söz mevzusu dönemde, demir ve demir dışı metaller sektörünün birim ihraç fiyatı bundan önceki senenin dönemine kıyasla yüzde 14,6 artışla kilogram başına 4,6 dolara ulaştı.

2022 senesinde en oldukça ihracat meydana gelen ülke geçen senenin aynı döneme nazaran yüzde 26 artış ile Almanya oldu. Almanya’ya geçen yıl meydana getirilen ihracat 2 milyar dolara ulaştı.

İkinci sıradaki İtalya’ya 1 milyar dolar, üçüncü sırada yer edinen ABD’ye ise 947 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

– ARALIK İHRACATI 1,1 MİLYAR DOLAR DÜZEYİNDE GERÇEKLEŞTİ

Aralık ayı özelinde ise demir ve dışı metaller sektörü 1,1 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirmiş oldu ve Türkiye’nin 22,9 milyar dolarlık genel ihracatından yüzde 4,8 hisse aldı. Sektörün en oldukça ihracat yapmış olduğu bölge olan Avrupa Birliği ülkelerine ihracat, aralık ayında 514 milyar dolar olarak gerçekleşti.

2022 Aralık ayında sektörün en fazla ihracat gerçekleştirdiği ülkeler içinde 139 milyon dolar ile Almanya ilk sırada yer alırken, 77 milyon dolar ile ABD ikinci sırada, 53 milyon dolar ihracat ile Irak üçüncü sırada yer aldı.

2022 Aralık döneminde demir ve demir dışı metaller alt sektör ihracatında ilk sıradaki alüminyum ürün grubunun ihracatı 429 milyon dolar oldu. Alüminyum sektörünü 237 milyon dolarlık ihracatla demir çelik mamulleri, 228 milyon dolarlık ihracatla ile metaller, 170 milyon dolarlık ihracatla bakır ürün grupları takip etti.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası