Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2023 bütçe sunumunu yaptı: ‘İlk evim arsa projesine başvuru sayısı 331 bine ulaştı’

Ayşe Sayın, Ankara

Fuat Oktay

Kaynak, DHA

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2023 yılı Merkezi Bütçe Kanun Teklifi’nin sunumunu yapmış oldu.

Bütçe giderlerini 4 trilyon 469,6 milyar lira, bütçe gelirlerin’ 3 trilyon 810,1 milyar lira, bütçe açığını  659,4 milyar lira olarak öngörüldüğünü belirten Oktay, geçen yıla nazaran yüzde 57,9’luk artış öngörüldüğünü söylemiş oldu.

Avrupa ülkelerinin Rusya-Ukrayna savaşı enerji tedariki ve arz güvenliği mevzusunda sıkıntılı bir sürece girdiğini kaydeden Oktay, Türkiye’nin ise yürüttüğü “başarıya ulaşmış dış ilişkiler” ile bu şekilde bir problem yaşamayacağı ve gaz depolama tesislerinin yüzde 100 dolu bulunduğunu söylemiş oldu.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bütçe maratonu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’ın sunumu ile başladı.

Bütçe hedeflerine ilişkin data veren Oktay, yurttaşları “küresel belirsizlik ve risklerden koruyacak, kollayacak bir mali altyapı oluşturulduğunu” söylemiş oldu.

Oktay, Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yıldönümüne denk gelen 2023 bütçesinin “Türkiye yüzyılının yolunu açacak yapıda bulunduğunu” savundu.

2023 bütçesini “toplumsal bütçe olarak nitelendiren Oktay, “Cumhuriyetimizin 100’üncü senesinde ülkemizin bütünlüğünü, milletimizin birliğini ve devletimizin enerjisini daha da perçinleyerek, yeni yükseliş destanları yazacağız” dedi.

Bölgede yaşanmış olan jeopolitik gerilimler, küresel resesyon beklentileri ve parite etkisine karşın ihracatı artırmaya devam ettiklerini vurgulayan Oktay, 2022 yılı Eylül ayı itibarıyla yıllıklandırılmış ihracatın  252 milyar doların üstüne çıktığını, 2023 hedefinin ise 265 milyar dolar bulunduğunu altını çizdi.

Oktay 2022 sonu gezim geliri beklentisini ise 40 milyar doların üstü olarak deklare etti.

Asgari ücrette kümülatif artış 94,6

Fuat Oktay, bu yıl, asgari ücrette yüzde 94,6 oranında, kamu görevlilerinin ve işyar emeklilerinin ücret ve aylıklarında yüzde 85,5 oranında, SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarında ise yüzde 78,6 oranında kümülatif artışlar yaptıklarını kaydetti.

Salgın ve organik afetlerin yaşandığı zor koşullarda devamlı vatandaşların yanında olduklarını dile getiren Oktay, 2021 senesinde salgının yurttaş üstündeki etkilerini sınırlandırmak ve enflasyon ile mücadeleye katkı sağlamak amacıyla 154,2 milyar lira, 2022 senesinde ise enflasyonla savaşım kapsamında 276,8 milyar lira vergiden vazgeçtiklerini beyan etti.

“Karadeniz  gazı 2023 itibariyle kullanıma sunulacak”

Oktay, tüm dünyanın Rusya-Ukrayna savaşı sebebiyle organik gaz kriziyle karşı karşıya kaldığını ve enerji arz güvenliğinin küresel bir sorun haline geldiğini  söylemiş oldu.

Avrupa ülkelerinin enerji tedariki ve arz  güvenliği mevzusunda sıkıntılı sürece girdiğini belirten Oktay, yürüttükleri “başarıya ulaşmış dış ilişkiler” ile Türkiye’nin bu şekilde bir sorun yaşamayacağını savundu:

“Öyleki ki Silivri organik gaz depolama tesisimizde kapasite artışına yönelik yaptığımız emekler bitmiş olup, 3,2 milyar metreküplük kapasiteyi 4,6 milyar metreküpe çıkarmış bulunmaktayız. Hem Silivri hem de Tuz Gölü Yeraltı Organik Gaz Depolama Tesislerimizde depo doluluk oranlarında yüzde 100’e ulaştık.”

Oktay 2020’de Karadeniz’deki Sakarya doğalgaz sahasında keşfedilen 540 milyar metreküplük organik gaz rezervinin ise 2023 itibariyle halkın kullanımına sunulacağını söylemiş oldu.

“Bütçe 57,9 arttı”

Oktay 2023 bütçe tahminlerine ilişkin ise şu detayları verdi:

“2023 yılı bütçesinde; bütçe giderleri 4 trilyon 469,6 milyar lira, bütçe gelirleri 3 trilyon 810,1 milyar lira, bütçe açığı 659,4 milyar lira olarak öngörülmüştür. 2022 yılına nazaran (ek bütçe dahil) 2023 yılı bütçe ödenekleri yüzde 57,9 artmaktadır.

“2023 yılı bütçe giderlerinin ekonomik sınıflandırmaya nazaran dağılımı ise personel giderleri 952,3 milyar lira, Toplumsal Güvenlik Kurumlarına devlet primi giderleri 150,4 milyar lira, mal ve hizmet alım giderleri 318,7 milyar lira, cari transferler 1 trilyon 682 milyar lira, ana para giderleri 315,8 milyar lira, ana para transferleri 37,3 milyar lira, borç verme giderleri 359,2 milyar lira, yedek ödenekler 88,2 milyar lira ve faiz giderleri 565,6 milyar liradır.”

“İlk evim” projesi verileri

Fuat Oktay, TOKİ tarafınca gerçekleştirilecek olan “ilk evim” projesi ile ilgili de data verdi.  İlk etapta 250 bin konut olmak dar ve orta gelirliler için toplamda 500 bin konut üretileceğini anımsatan Oktay, şu detayları paylaştı:

“Kendi evini meydana getirecek vatandaşlara, imarlı ve altyapısı hazır olmak suretiyle toplam 1 milyon konut arsası üretilmesi planlanmaktadır. Proje kapsamında resmi işlemleri tamamlanan müracaat sayısı 4 milyon 560 bine ulaşmıştır. İlk Evim Arsa projesine başvurular ise 331 bine ulaşmıştır.”

Plan ve Bütçe Komisyonunda, 26 Ekim Çarşamba günü bütçenin geneli üstündeki görüşmeler yapılacak. Bakanlık ve kurumların 2023 yılı bütçelerinin görüşmeleri, 25 Kasım Cuma günü tamamlanacak.

Bütçe teklifi için sonrasında TBMM Genel Kurulu’nda görüşme süreci başlamış olacak.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası