Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın zaferi Orta Doğu medyasında manşetleri süsledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın zaferi, seçimleri yakından takip eden bölge ülkelerinin medyasında geniş yer buldu.

– CEZAYİR

Cezayir’de yayınlanan eş-Şuruk gazetesi konuyla ilgili “Erdoğan yeni dönem cumhurbaşkanı” manşetiyle yaptığı haberde, “Recep Tayyip Erdoğan oyların çoğunluğunu alarak yeni dönem Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı seçildi. 28 Mayıs Pazar günü yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda”. ifadeler yer almıştır.

Yine de Cezayir’deki el-Haber gazetesi Türkiye’deki seçimlerin sonuçlarını “Yarışmanın sonucunu Erdoğan belirledi” manşetiyle verirken, eş-Shaab gazetesi ise “Ana muhalefet lideri Kemal ile rekabeti Recep Tayyip Erdoğan kazandı. Yüzde 52 ile Kılıçdaroğlu.” O yazdı.

– LÜBNAN

Lübnan’daki seçimler ilgiyle takip edilirken, an-Nahar gazetesi kendi sitesinde yer alan haberde, Erdoğan’ın seçim zaferinin ardından İstanbul’da kendisini kutlayan halka hitaben yaptığı konuşmanın ardından, “Halk bizi iktidardan sorumlu tuttu. önümüzdeki beş yıl”. açıklamalarını okuyucularına iletti.

Hizbullah’a yakınlığıyla bilinen Al Ahbar gazetesinin internet sitesinde yayınlanan haberde, Erdoğan’ın Lübnan’daki seçim başarısının kutlandığına dikkat çekildi. Haberde, Trablus’ta zafer kutlamaları sırasında şehir merkezindeki Hamidiye Saat Kulesi’ne 25 metrelik Türk bayrağının asıldığı bildirildi.

– TUNUS

Şuruk gazetesi, Şems Radyo ve Babnet haber sitesinde yer alan haberde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim zaferi öne çıktı.

Şuruk gazetesi, “Resmi olmayan sonuçlara göre seçimi Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kazandı” başlıklı haberinde, “Muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile kesintiye uğrayan seçim sürecinin ardından Cumhurbaşkanlığı seçimini yüzde 52 oyla Recep Tayyip Erdoğan kazandı. oy”. açıklamalarda bulundu.

-IRAK

Irak resmi haber ajansı INA konuyla ilgili olarak “Seçimi en çok oyla Erdoğan kazandı” haberini yaptı. abonelerinin beğenisine sunuldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul’da yaptığı konuşmanın yer aldığı bir başka INA raporunda, “Erdoğan: Biz İstanbul’a aşığız. Bu yolculuğa İstanbul’da başladık, İstanbul’la devam edeceğiz.” başlığı kullandı.

Erbil merkezli Rudaw Televizyonu ise bunun yerine internet sitesinde “YSK Başkanı: Erdoğan cumhurbaşkanı seçildi” manşetiyle haber verdi.

– İRAN

Resmi IRNA haber ajansı, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seçim başarısından dolayı gönderdiği tebrik mesajını bildirdi.

Yarı resmi Tesnim Haber Ajansı ise “Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde 2. Turda Yeniden Cumhurbaşkanı Oldu” başlığını kullandığı ayrıntılı haberinde, Türkiye’deki kutlamalara ve dünya liderlerinin Erdoğan’a gönderdiği tebrik mesajlarına yer verdi.

Yarı resmi haber ajansı ISNA, ana sayfasında “Erdoğan seçimi kazandı” başlığını kullanarak, “Türkiye’nin şu anki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçimlerde rakibi Kemal Kılıçdaroğlu’nu mağlup ederek cumhurbaşkanlığını 5 yıllığına geri getirmeyi başardı. .” açıklamalarda bulundu.

– FİLİSTİN-İSRAİL

Filistin gazetesi Al-Quds, seçim sonuçlarını “Türkiye, Erdoğan’a güvenini bir kez daha tazeledi” başlığıyla paylaştı. Gazete, “Türkler sandık başına gitti ve Erdoğan’ı 5 yıl daha cumhurbaşkanı seçti” dedi.

El Filistin gazetesi, Hamas hareketinin siyasi büro başkanı İsmail Heniyye’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı seçim başarısından dolayı tebrik ettiğini de bildirdi. Gazete, Heniyye’nin Türk halkını “medeni konumu” ve Filistin davasına ve Kudüs’e verdiği destekten dolayı takdir ettiğini bildirdi.

İsrail’in önde gelen gazetelerinden Haaretz, Türkiye’deki seçim sonuçlarını internet sitesinde “Erdoğan Türkiye’de Zafer İlan Etti” manşetiyle okuyucularına duyurdu. Gazete, Erdoğan’ın konuşmasında “seçmen ona sorumluluk verdi ve tek kazanan Türkiye oldu” ifadelerine yer verdi.

Kudüs Postası gazetesi de internet sitesinde “Türkiye’de Erdoğan seçim zaferini açıkladı” manşetini attı. Gazete, Türkiye’deki seçimleri “en önemli seçim” olarak nitelendirdi ve muhalefetin “ilk kez Erdoğan’ı devirme şansı bulduğunu hissettiğini” söyledi.

Maariv gazetesi, internet sitesinde Erdoğan’ın zafer konuşmasında “Kazanan tek Türkiye’dir” sözlerini okuyucularına aktardı.

– LİBYA

Libya medyası da seçimleri ilgiyle takip etti. Şubat TV, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim zaferinin ardından İstanbul’da halka hitaben yaptığı konuşmayı bildirdi.

Libya Panaroma haber sitesi ise Libya Başbakanı Abdülhamid Dibeybe’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdiği tebrik mesajını yayınlayarak, “Dibeybe de Erdoğan’ı arayarak iki ülke arasındaki derin ilişkilerin önümüzdeki dönemde de devam edeceğini vurguladı.” . açıklamalarda bulundu.

– BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ

Ulusal haber sitesi, seçim sonuçlarını “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Seçimleri Kazanarak Gücünü Üçüncü On Yıla Taşıyor” başlığıyla okuyucularına duyurdu.

-KATAR

Al Jazeera televizyonunun internet sitesinde yer alan Türkiye seçim haberinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın zafer konuşması geniş yankı buldu. Erdoğan’ın “Kazanan sadece biz değiliz. Kazanan Türkiye, kazanan demokrasimiz.” ifadeler yer almıştır.

Eş-Şark gazetesi, Erdoğan’ın zaferini internet sitesinde “Erdoğan Türkiye’nin Cumhurbaşkanıdır” manşetiyle verdi. Gazete ayrıca Erdoğan’ın seçim zaferini kutlamak için destekçileriyle birlikte şarkı söylediğini de bildirdi.

– SUUDİ ARABİSTAN

Sarku’l Avsat gazetesinin internet sitesinde de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’deki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunu rakibi Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı kazandığı bildirildi.

Al Arabiya, Erdoğan’ın Ankara’da yaptığı “Erdoğan cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazandıktan sonra Türklerle birlik ve beraberlik çağrısında bulundu” başlıklı konuşmasını da yaptı. Raporda ayrıca Erdoğan’ın 1 milyon Suriyeli mültecinin daha ülkelerine dönüşünü sağlama sözü verdiği kaydedildi.

-KUVEYT

Gazetenin bugün yayımlanacak olan ön sayfası Al-Kabas gazetesinin Twitter sayfasında paylaşıldı. Gazete, seçim sonuçlarını “2028’e kadar Türkiye’nin cumhurbaşkanı Erdoğan” manşetiyle duyurdu.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası