Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Yunanistan’a: Bir gece ansızın gelebiliriz

erdoğan

Kaynak, dha

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son dönemde Yunanistan’la yaşanmış olan gerilimlerin peşinden “Adaları işgal etmeniz falan bizi bağlamaz. Vakti saati vardığında gereğini yaparız. Hani diyoruz ya: Bir gece ansızın gelebiliriz” dedi.

Samsun’da Teknofest’te konuşan Erdoğan, Yunanistan’ın hem Dedeağaç’taki ABD üssüyle hem de S-300 hava müdafa sistemiyle Türkiye’yi tehdit ettiğini söylemiş oldu ve ekledi:

“Ey Yunan; bak tarihe bak, tarihe dön.

“Oldukça daha çok ileri gidersen bunun bedeli ağır olur, ağır.

“Yunanistan’a tek cümlemiz var; İzmir’i unutma.”

2022 ilkbaharından bu yana ilişkileri giderek gerilen Türkiye ve Yunanistan, iki ülkenin harp uçakları içinde Ege ve Doğu Akdeniz’de geçen hafta yaşanmış olan vakalar sebebiyle yeni bir bunalımın eşiğine geldi.

Türkiye, Yunanistan’ı Girit’te konuşlu S-300 hava müdafa sistemlerini kullanarak F-16 harp uçaklarını rahatsız etme etmekle suçluyor.

Yunanistan, iddiaları reddederken Türk uçaklarının bildirim yapmadıklarını ve hava sahasını ihlal etmiş olduğu suçlamasını yapıyor. Her iki ülkede de yaklaşan seçimler ve iç politik kaygıların bunalımı derinleştirebileceği değerlendirmesi de mevcut.

Putin’le telefon görüşmesi

Erdoğan, Teknofest’teki konuşmasından ilkin de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiş oldu.

İletişim Başkanlığı’ndan meydana getirilen açıklamaya nazaran konuşmada Zaporijya Nükleer Santraline dair gelişmeler başta olmak suretiyle bölgesel mevzular ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, eski Sovyetler Birliği’nin son devlet başkanı Mihail Gorbaçov’un vefatı dolayısıyla taziyelerini iletti.

Erdoğan, tahıl anlaşmasında olduğu şeklinde, Zaporijya Nükleer Santrali mevzusunda da Türkiye olarak kolaylaştırıcı rol oynayabileceklerini beyan etti, “Endişeliyiz, yeni bir Çernobil istemiyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, Akkuyu Nükleer Santralinin planlandığı şekilde ilerlemesi noktasında kararlılıklarını yineledi.

İki önder 15-16 Eylül’de Şanghay İşbirliği Teşkilatı zirvesinde, Özbekistan’ın Semerkant kentinde bir araya gelmeyi planlıyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası