Çok sayıda Rus seferberlik açıklamasının ardından ülkeyi terk ediyor

Rusya'dan kaçanlar Finlandiya sınırında kuyruk oluşturdu

Kaynak, Getty Images

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in dün sabah, Ukrayna savaşı için 300 bin yedek askerin derhal göreve çağrılması emrini içeren “kısmi seferberlik” açıklamasının arkasından, ülkeyi terk etmek isteyenler sınırlarda uzun kuyruklar oluşturdu. Rusya’dan vizesiz gidilebilen Türkiye, Sırbistan benzer biçimde ülkelere tayyare bileti tutarları da terfi etti.

Kremlin harp çağındaki adamların kaçmaya çalmış olduğu yönündeki haberlerin abartıldığını, yanlış bilgiden kaçınılması icap ettiğini söylemiş oldu.

Sadece Gürcistan sınırında kilometrelerce vasıta kuyrukları oluştu. Araçlarda savaştan kaçmaya çalışan erkekler de vardı.

BBC’ye konuşan ve adını açıklamak istemeyen bir adam, Putin’in açıklamasının arkasından hiçbir şeyini toplamadan pasaportunu almış olduğu benzer biçimde sınıra gittiğini söylüyor. Zira muharebeye gönderilme ihtimali olanlar grubuna giriyor.

Bazı görgü tanıkları Rusya-Gürcistan sınırındaki Upper Lars denetim noktasındaki vasıta sırasının 5 kilometre süresince devam ettiğini, başka bir grup ise sınırı geçmenin yedi saat sürdüğünü konu alıyor.

Bölgeden çekilen videolarda bazı sürücülerin araçlarını terk etmiş olduğu görülüyor.

Gürcistan, Rusya’dan gelenlerden vize talep etmeyen komşu ülkelerden biri.

Rusya ile 1.300 kilometre uzunluğunda sınırı bulunan Finlandiya ise vize talep etse de gece yönetilebilir seviyede bir trafik artışı bulunduğunu bildirdi.

İstanbul, Belgrad ve Dubai benzer biçimde şehirlere ise tayyare bilet tutarları seferberlik açıklamasının arkasından terfi etti, bazı yönlere biletler tükendi.

Reuters haber ajansı, Kazakistan sınırını geçen bir tır şoförünün, Rusya tarafınca trafiğin yoğun bulunduğunu söylediğini aktardı.

Rusya tutuklama

Kaynak, AFP

Reuters ek olarak, Rusya’nın İkinci Dünya Savaşı’ndan beri ilk kez seferberlik duyuru ettiğini yazdı. Moskova’dan yakın ülkelere tek yön tayyare bileti fiyatlarının 5 bin dolara yükseldiğini, gelecek günler için bir çok havayolu biletinin tamamen tükendiğini belirtti.

Rusya’nın açıklamasından sonrasında Moskova ve St Petersburg benzer biçimde büyük şehirlerde protestolar düzenlendi, 1.300 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı dün yapmış olduğu açıklamada, seferberliğin Rusya’nın bazı kesimlerinde iyi karşılanmadığını söylemiş oldu. “Putin, gereksinim duyulan harp enerjisini sağlama umuduyla ihtimaller içinde bir siyasal riski kabul etmiş oldu” denildi.

Ancak bu davet başarıya ulaşmış olsa dahi seferber edilen yeni birimlerin muharebeye hazır olması birkaç ay alacak.

Rusya yetkilileri meydana getirilen çağrının ustalaşmış askerlik deneyimi olanlarla sınırı olan olacağı mevzusunda ısrar ediyor.

Ancak Rusya’da seferberliğin açıklanandan daha geniş olabileceği mevzusunda spekülasyonlar var.

Yönetimini Avrupa’ya taşıyan bağımsız Rus Novaya Gazeta gazetesi, Putin’in kararının fazladan bir paragraf içerdiğini, bunun gizli saklı tutulduğunu yazdı. Bu paragrafta 300 bin değil 1 milyon kişinin çağırılacağı bilgisinin bulunduğunu beyan etti.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası