CHP göçmen şovunu yapamadı! Suriyeliler çoktan yola çıkmıştı

Göç İdaresi “gönüllü geri dönüş”le dün 41 sığınmacıyı ülkelerine gönderdi. CHP’li Esenyurt Belediyesi ise dönüşü kendi organize etmiş benzer biçimde Kılıçdaroğlu’nun da katılmış olduğu bir kutlama düzenledi. Böylece “İktidara gelirsek Suriyelileri davul zurnayla yollayacağız” söylemine uygun şov yapılacaktı. Sadece Suriyeliler sabah erkenden yola çıkarılınca CHP’liler saatlerce boş otobüslerin önünde bekledi.

İstanbul’da ülkesine gönüllü olarak dönmek isteyen 41 Suriyeli, İl Göç Müdürlüğü’ne resmi müracaat yaparak yardım istedi. Talepleri pozitif yönde değerlendiren İl Göç İdaresi, bir çok Esenyurt’ta ikamet eden Suriyelilere resmi işlemlerin peşinden dönüş için kendilerine yardım edileceğini bildiri etti. Dönüş programını belirleyen İl Göç İdaresi, Suriyelileri ilkin Kilis’e peşinden da Suriye’ye taşıyacak araçları da ayarladı.

ÖNCEDEN BİLGİ ALIP TEK TEK ARADILAR

Yeni Şafak’ın haberine bakılırsa, CHP’li Esenyurt Belediyesi tam bu süreçte devreye girdi. ‘Suriyelileri davulla zurnayla gönderiyoruz’ propagandası yapmak isteyen belediye, geri dönmek isteyen Suriyelilerin listesine ulaştı. Suriyelilerin bazılarını telefonla arayan, bazılarının da ikametine giden CHP’liler “Sizi biz götüreceğiz. Pazar günü saat 9:00’da eski başkanlık binası alanında hazır olun” dedi. Merasim için davul zurna ayarlandı, iktidara gelmeleri durumunda Suriyelileri ‘davul zurna ile gönderme’ vaadinde bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkan Yardımcıları, milletvekilleri ve CHP il Başkanı Canan Kaftancıoğlu da programa çağrı edildi.

SAATLERCE BEKLEDİLER

Sadece Suriyeliler daha evvelinde planlandığı benzer biçimde İl Göç İdaresi vasıtasıyla ülkelerine dönmeyi tercih etti. Dün sabah İl Göç İdaresi’nde toplanan Suriyeliler saat 07:00’da dualarla Kilis’e yolcu edildi. Sadece şov hazırlığı elinde patlayan CHP’liler durumdan habersizce daha evvelinde ayarlanan otobüsün başlangıcında merasim saatini bekledi. CHP lideri Kılıçdaroğlu ve kurmayları da erken saatlerde Esenyurt’a geldi. Saat 9’da merasim yapmayı planlayan CHP’liler, ortada kimseler olmayınca Suriyelilere ulaşmaya çalıştı sadece başaramadı. Saat 14’e kadar bekleyen Kılıçdaroğlu, gelen giden olmayınca ilçede başka programlara katıldı. Kılıçdaroğlu’nun merasim için beklediği saatlerde Suriyeliler yolu çoktan yarılamıştı.

GÖÇ İDARESİ’Nİ SUÇLADI

İl Göç İdaresi’nin programı üstünden şov yapmak isteyen CHP’li belediye, davetlilere utangaç olunca basın açıklaması yaparak suçlamalarda bulunmuş oldu. Esenyurt Belediye Başkan Yardımcısı Veysel Bal, “Bugün de evvelinde günü belirlenmiş, 36 tane Suriyeli vatandaşımızın da dönmesi mevzusunda destek olacaktık. Bu sabah saat 07:00 benzer biçimde, Suriyeli yurttaşlarımızın İlçe Göç İdaresi ve Güvenlik mensupları ile beraber adreslerinden alınarak İlçe Göç İdaresi’ne götürülmesi ve sonrasında da ülkelerine Güvenlik ya da İlçe Göç İdaresi’nin göndereceğinin bilgisi personelimize verilmiştir. Niçin bu şekilde bir karar alındı, açıkçası buna da anlam veremiyoruz. Bunun bir tek sebebi olacağını düşünüyoruz. Günü daha evvelinde belirlenmesine karşın, CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun bugün bu kafileye, onların uğurlamasına katılacağı bilgisi olduktan sonrasında bulunduğunu düşünüyoruz. Başka da bir anlam yüklemek istemiyorum.”

SURİYELİLERİ GÖNDERECEKTİK

Suriyelileri göndermek için plan yaptıklarını söyleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Göç İdaresi’ni eleştirdi. Kılıçdaroğlu, “Suriyeli kardeşlerimizi onların iradeleriyle Suriye’ye yollayacaktık. Engel oldular. Ne derseniz deyin en geç iki yıl içinde tüm Suriyeli kardeşlerimizi Suriye’ye davulla zurnayla yollayacağız. Hiçbir engeli tanımayacağız” dedi.

İNSAN KAÇAKÇILIĞI SUÇU

CHP, Suriyeliler üstünden siyasal şov hayata geçirmeye kalkışsa da, belediyelerin bu şekilde bir yetkisi yok. Toplumsal medya hesabından mevzuya ilişkin bir izahat icra eden Göç İdaresi Başkanlığı Uyum ve İletişim Genel Müdürü Gökçe Ok, “Sığınmacı Suriyeli muhacirlerin gönüllü, güvenli, onurlu geri dönme programından tek görevli ve yetkili kurum, öteki tüm iş ve işlemlerde olduğu benzer biçimde yabancılar hukukunu düzenleyen 6458 sayılı Kanun’un uygulayıcısı Göç idaresi Başkanlığı’dır Herhangi bir şahıs, kurum, dernek yada belediye; gönüllü geri dönme mülakatı ve formu, yol izin ve gezi belgesi düzenleme yetkisine haiz olmadığı için şov yapayım derken, TCK 80’de tanımlanan ‘insan ticareti’ ve göçmen kaçakçılığı suçunun mevzusu olabilir!” dedi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası