Bunları yapabilecek Türkiye’den başka bir ülke yok

Şentop, kentteki bir tesiste düzenlenen “Sivil Cemiyet Kuruluşları Buluşması”nda dünyanın 1990’lardan sonrasında hızla değiştiğini söylemiş oldu.

Dünyada politikaların süratli şekilde değiştiğini ve dönüşümlerin yaşandığını işaret eden Şentop, Türkiye’nin bu zamanda mühim işler yaptığını açıkladı.

Türkiye’nin son 20 yılda istikrar yakaladığının altını çizen Şentop, şunları kaydetti:

“2002’den ilkin, 1961’e kadar geri gittiğimizde Türkiye’deki hükümetlerin ömrü averaj 1,5 yıl. 1,5 senede bir hükümet değişmiş. Şimdi bu ne anlama geliyor? Hükümet bir program getiriyor. Bir şeyler uygulamak istiyor, planlıyor ve halletmeye kalkıyor. Sonrasında başlıyor peşinden o hükümet gidiyor. Yerine başka bir hükümet geliyor.

Türkiye’ye Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi geldi. Onun sebebi Türkiye’de istikrarı kalıcı hale getirmek. Önceki sistemde seçime gidiyorsunuz, bir tek oy kullanıyorsunuz o oyla bir tek meclisi seçiyorsunuz, hükümeti seçmiyordunuz. Parlamenter sistem bu. Meclisin içinden hükümet çıkıyordu.”

Şentop, süratli gelişen, hızlıca kararlar alınması ihtiyaç duyulan dinamik bir dünyada tüm ülkelerin istikrarlı kuvvetli hükümetler oluşturmak için çaba içinde olduklarını altını çizdi.

Türkiye’nin bulunmuş olduğu coğrafyanın pek oldukça pozitif yanlarının olmasının yanında bazı zorlukları da bulunduğunu dile getiren Şentop, “Türkiye’nin yeni dünyaya hazır olması lazım. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi dahil olmak suretiyle pek oldukça adımlar atıldı. Bu büyük değişimi idrak etmek ve farkına varmak lazım. Türkiye’nin duramayacağını, durursa düşeceğini, hareket etmemizi ve hareketimizi ne kadar hızlandırırsak o denli daha durağan(durgun) ve kuvvetli olabileceğimizi anlamamız lazım. 20 yıl içinde Türkiye birçok ülkeyle ilişkilerini oldukça ince bir işçilikle işledi.” ifadelerini kullandı.

– PRENS HARRY’NİN KİTABI

Şentop, 20. yüzyılın insanlık tarihinin en kanlı yüzyılı bulunduğunu belirtti.

İki büyük savaşın yaşandığı 20. yüzyılda milyonlarca insanoğlunun öldürüldüğünü vurgulayan Şentop, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Şimdi Batılılar bakıyor Orta Doğu’da işte terör örgütleri falan filan anlatıyorlar da dünyada en oldukça insan öldürenler Avrupalılardır. Şimdi bildiğiniz gibi basına yansıdı. Bakalım kitap daha çıkmadığı için oldukça kati değil fakat bir batılı bakış açısını gösteriyor. Bu İngiltere’de bir prens ayrıldı ya Harry… Kraliyet ailesinden ayrıldı falan ABD’ya gitti vesaire. Bir yaşam öyküsü yazmış kendi yaşam öyküsünü orada diyor ki ‘Afganistan’da askerlik yaptım, 25 tane Afganlı öldürdüm’ diyor. Doğal iyi insanoğlu, fena insanoğlu savaşı. Kendisi iyi insan, onlar fena insan.

Bir de diyor ki ‘onları insan olarak görürseniz, öldüremezsiniz’. Doğrusu öyleki görmüyoruz diyor Avrupalı beyaz çocuk. Doğrusu sen kimsin? İnsan olup olmadığına karar veriyorsun karşındakilerin. Bir kere orada ne arıyorsun sen Afganistan’da? İnsan öldürmek için orada ne arıyorsun? Şimdi işte bu görüş açısı var. Birbirlerinden de öldürüyorlar fakat dünyada birçok yerde çok önemli kanlar döküldü 20 yüzyılda. En kanlı yüzyıl. İnsanlığın artık işte bu Avrupalı beyaz insan dışındakileri ötekileştiren dünyanın tüm imkanlarını kullanan fakat başka insanları da sömüren, dünyada hakkaniyet, refah söylediği süre bir tek kendisini düşünen bakış açılarından dünya rahatsız.”

-“ÖNCÜ ÜLKE TÜRKİYE”

TBMM Başkanı Şentop, Türkiye’nin yeni ve adil bir dünya düzenine öncülük ettiğini belirtti.

Türkiye’nin değişen dünya düzeninde yıldızı parlayan bir ülke olarak öne çıktığını vurgulayan Şentop, değişen dünya düzenine her insanın ayak uydurması icap ettiğini söylemiş oldu.

Rusya-Ukrayna Savaşı’nda Türkiye’nin barışçıl çabalarına değinen Şentop, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Rusya- Ukrayna Savaşı’nda bunu gördük. Makron, Putin ile görüştü. Masanın bir ucunda o oturdu bir ucunda Putin oturdu. Birbirlerini duyabilmeleri bile mümkün değil, görüşmeler yaptılar. Fakat hiçbir ülke iki ülke içinde barışı sağlayabilecek görüşmeler yapamadı. Türkiye bu yönde mesafeler aldı.

Aslına bakarsak geçtiğimiz nisan ayında ateşkesi sağlayacak bir noktaya gelmişti. Fakat harp isteyen bir kısım ülkeler bunu engelledi. Fakat ne yaptık, tahıl koridoru sağlandı, tutsak mübadelesi sağlandı. Şimdi enerjiyle ilgili bazı adımlar atılıyor. Son olarak Cumhurbaşkanımızın görüşmesiyle Rusya kısa bir süre olsa da ateşkes duyuru etti. Bu tarz şeyleri yapabilecek Türkiye’den başka bir ülke yok. Zira her iki ülkenin de güvenebileceği başka bir ülke yok.”

“Türkiye’nin geleceğinden ümitliyiz” diyen TBMM Başkanı Şentop, “Değişik görüşlere haiz oluyoruz bir oldukça mevzuda. Fakat hangi mevzularda ittifak etmemizi de öğrendik. Türkiye’nin menfaati ve geleceği söz konusuysa o süre bakıyoruz ki milletimiz beraber hareket ediyor. Hakikatı görüyor ve biliyor. Milletimizin çoğunluğu ülkemizin menfaatine olan mevzularda beraber hareket ediyor, bunu görüyorum.” ifadelerini kullandı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası