Bugün İsveç Başbakanı seçildi, Türkiye açıklaması yaptı

İsveç’te 11 Eylül’de meydana getirilen seçimlerden 36 gün sonrasında bugün Meclisten güvenoyu alarak Başbakan seçilen Ilımlı Tutucu Parti lideri Kristersson, AA muhabirine, Türkiye ile İsveç içinde devam eden NATO görüşmelerini değerlendirdi.

Başbakan seçilmekten dolayı oldukca mutlu bulunduğunu kaydeden Kristersson, “Bugün Başbakan seçildim. Bana duyulan güvenden dolayı teşekkür ederim. NATO üyeliği, İsveç ve Finlandiya için oldukca mühim. Türkiye ile NATO anlaşmasına bağlıyız. Türkiye, İsveç ve Finlandiya içinde meydana getirilen anlaşmanın gereklerini yerine getirmek için tüm gücümüzle çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

– “TÜRK HÜKÜMETİYLE GÖRÜŞECEĞİZ”

Türk hükümeti ve yetkililerle mevzu hakkında görüşeceklerini söyleyen Kristersson, “Türk hükümeti ve yetkilileriyle naturel olarak bire bir görüşüp mevzuyu diyalog çerçevesinde bir çözüme ulaştıracağımıza inanıyorum. Tüm NATO ülkelerinin de bilmiş olduğu suretiyle, İsveç ve Finlandiya ile NATO üyeliğine ortak müracaat ettik. NATO üyeliğinin gerekliliği için elimizden geleni yapıyoruz. Dileğimiz o ki İsveç ve Finlandiya, NATO üyeliğine ortak kabul edilir.” dedi.

Türkiye, Finlandiya ve İsveç tarafınca NATO Madrid Zirvesi’nde, 28 Haziran’da Üçlü Muhtıra imzalanmıştı. Muhtıra çerçevesinde kurulan Sürekli Ortak Mekanizma’nın ilk toplantısı 26 Ağustos’ta Finlandiya’nın Vantaa kentinde yapılmıştı.

İsveç Hakkaniyet Bakanlığından bir kurul de 5-6 Ekim’de Ankara’da Hakkaniyet Bakanlığı yetkilileriyle toplantı gerçekleştirmişti.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası