Bu yeni bir devrim olacak

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, 2023’ün ilk Dijital Türkiye ve Bürokrasinin Azaltılması Koordinasyon Toplantısı’na katıldı. Toplantı, e-Devlet Kapısı altyapısına yıl süresince hem kalite hem de nicelik bakımından neler katılabileceği ve kamuda karar alma süreçlerinin dijitalleşmesi ile büyük verinin kullanımına dönük verimlilik artırıcı gündemiyle düzenlendi. Toplantıya tüm bakanlıkların ve ilgili kurum-kuruluşların temsilcileri katıldı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, burada yapmış olduğu konuşmada, küresel gelişmelerle e-Devlet’in işleyişine dair vatandaşlardan aldıkları geri bildirimler ışığında yaptıklarını söylediği “Dijital Türkiye” çalışmalarına yeni ufuklarla ilerlediklerini belirtti. Oktay, toplantının gündeminde, e-Devlet’e entegre edilecek içerikler ve sunulan kamu hizmetlerinin katma değerlerinin iyileştirilmesi, “askerliğim” ve “varis-muris” sekmesinin yanı sıra “e-cüzdan”, “eğitim hayatım” benzer biçimde tek ekranda sunulacak yeni alanlar, blokzincir tabanlı dijital kimlik, Yeşil Kalkınma Devrimi perspektifine katkı veren “Yeşil e-Devlet Kapısı” emek harcamaları, belediyelerle endüstri ve tecim odalarının dijitalleşmesi, Devlet Teşkilatı Merkezi Kayıt Sistemi ve Kamu Hizmetleri Verimliliği projesi benzer biçimde konuların yer aldığını açıkladı.

62 milyona yakın vatandaşın etken olarak kullandığı e-Devlet Kapısı uygulamasını Türkiye’nin dijital yüzü ve yüz akı olarak niteleyen Oktay, “Milletimiz ister ‘turkiye.gov.tr’ üstünden isterlerse mobil uygulama üstünden, 7 bine yakın hizmete 7 gün 24 saat dünyanın her yerinden erişebilmektedir. e-Devlet, geçtiğimiz yıl 3 milyar 600 milyon kere yüzde 95 kıvanç oranıyla kullanılmıştır. e-Devlet Kapısı’nı etken şekilde kullanan ve tecrübeleriyle daha da iyileştirmemiz ve zenginleştirmemiz yönünde geri bildirimde bulunan tüm yurttaşlarımıza teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

“TÜM ASKERLİK SÜRECİNİ KAPSAYAN İŞ VE İŞLEMLER E-DEVLET’TE TAMAMLANABİLECEK”

Sundukları tüm dijital kamu hizmetlerinin daha kullanıcı dostu ve kolaylıkla erişilebilir hale getirme çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Oktay, “Bu çerçevede bir alandaki tüm hizmetleri tek ekranda sunan bütünleşik hizmetlerden; ikametgahım, emek harcama hayatım, hac ve umre işlemleri yoğun rağbet görmektedir. Üstünde çalışılan ‘askerliğim’ bütünleşik hizmeti de 2023 yılının ilk çeyreğinde e-Devlet Kapısı üstünden kullanıma sunulmuş olacak. Böylece, askerlik çağı öncesi, yoklama periyodu, celp ve sevk periyodu, muvazzaflık periyodu ve yedeklik sürecini içeren; tüm askerlik sürecini kapsayan iş ve işlemler e-Devlet’te tamamlanabilecek” şeklinde konuştu.

“E-DEVLET’TE BLOKZİNCİR TABANLI BİR GİRİŞ SİSTEMİNİ OLAN ‘DİJİTAL KİMLİĞİ’ GETİRİYORUZ”

Oktay, e-Devlet’te geliştirecekleri yeni sisteme ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“e-Devlet’te yeni bir devrim olacak blokzincir tabanlı bir giriş sistemini olan ‘dijital kimliği’ getiriyoruz. e-Cüzdan uygulaması çerçevesinde çalışacak giriş sistemi ile yurttaşlarımız blokzincir ağında oluşturulmuş dijital kimliklerle e-Devlet’e girebilecek. Online e-Devlet’ten offline e-Devlet’e geçişin, şu demek oluyor ki kullanıcılar açısından dijital bilgilerinin cep telefonlarında güvenli bir halde tutulabildiği bir sisteme doğru evrilerek, ilk adımlarını bugün attığımız bu çalışmamız gelişerek yeni kolaylıkların kapısını aralayacak.”

Türkiye Noterler Birliği ile yürüttükleri emek harcamalar sonucunda “Kalıtım İlamı”, “e-Buluşma/Müracaat”, “e-Tespit” ve mirasçısı olunan şahıs adına Adıma Tescilli Vasıta Sorgulama Hizmetleri’nin uygulamaya alındığını aktaran Oktay, “e-Devlet Kapısı üstünden sunmaya başladığımız ‘Kalıtım İlamı Sorgulama’ hizmeti ile yurttaşlarımız noterlere gitmeden mirasçısı olduğu kalıtım ilamlarına kolaylıkla ulaşabilmektedir” ifadelerini kullandı.

“BELEDİYELER VE İŞ DÜNYASINI DA KAPSAYAN DİJİTAL HİZMETLERİN SAYISINI HER GEÇEN GÜN ARTIRIYORUZ”

Noter hizmetlerini dijitalleştirme çalışmalarının yönetimsel düzenleme iyileştirmeleriyle devam edeceği bilgisini veren Oktay, “Öteki taraftan belediyeler ve iş dünyasını da kapsayan dijital hizmetlerin sayısını her geçen gün artırıyoruz. Veri paylaşımını hemen hemen tamamlamayan belediyeler ile endüstri ve tecim odalarının lüzumlu hassasiyeti en süratli şekilde göstermelerini bekliyoruz. Aksi takdirde, yurttaşlarımızın konforu için, yönetimsel yaptırımlarla süreci hızlandırmak zorunda kalabiliriz. Bununla beraber kullananların güvenliğini çoğaltmak yönünde mühim bir hamle olan çift doğrulama ile giriş kullanımını yaygınlaştırıyoruz” açıklamalarında bulunmuş oldu.

“DİJİTALLEŞME YOLCULUĞUNDA VERİ ODAKLI DÖNÜŞÜM VE SİBER KALKINMA HAMLELERİ İLE DE DİJİTAL GELİŞİM SÜRECİMİZİ DEVAM ETTİRECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, bugüne dek gerçekleştirdikleri 13 Dijital Türkiye ve Bürokrasinin Azaltılması Toplantısı’nda aldıkları 208 kararın yüzde 80’inin (166’sı) tamamlandığı belirterek, “Öteki kararlarımız çerçevesinde kamu hizmetlerinin geliştirme süreçleri ve süreklilik arz eden performans ve seyretme nitelikli eylemler devam etmektedir. Bu toplantımızda mutabık kalınan kararları da süratli şekilde uygulamaya geçirerek Dijital Türkiye yolunda internasyonal alanda rekabetçi olmayı sürdüreceğiz. Dijitalleşme yolculuğunda veri odaklı dönüşüm ve siber kalkınma hamleleri ile de dijital gelişim sürecimizi devam ettireceğiz” ifadelerine yer verdi.

Toplantı, Oktay’ın konuşmasının arkasından bakanlıklar ve ilgili kamu kurum ve kurumlarında temsilcilerin gündeme ilişkin değerlendirme yapması ile devam etti.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası