Brezilya’nın yeni Devlet Başkanı Lula yemin etti

Brezilya’da 30 Ekim’de düzenlenen devlet başkanlığı seçimlerini kazanan Luiz Inacio Lula da Silva, başkent Brasilia’daki Ulusal Kurultay’de düzenlenen törende yemin ederek göreve başladı. 2003 ile 2011 yılları aralığında 2 dönem süresince Brezilya devlet başkanlığı meydana getiren Lula, 12 senelik bir aranın peşinden tekrardan devlet başkanı oldu.

Pele ve Papa Benedict unutulmadı

Lula’nın yemin törenine Brezilyalılar büyük ilgi gösterirken, Ulusal Kurultay’nin yakınındaki Tres Poderes Meydanı’nda toplanan on binlerce şahıs kurulan dev ekranda Lula’nın yemin törenini canlı olarak takip etti. Merasim esnasında ek olarak geçtiğimiz Perşembe günü yaşamını kaybeden Brezilyalı futbol yıldızı Pele ve dün yaşamını kaybeden Papa XVI. Benedict onuruna 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulmuş oldu.

Törene başta İspanya Kralı VI. Felipe ile Portekiz, Almanya, Arjantin, Kolombiya, Şili, Bolivya, Ekvador, Paraguay ve Uruguay’ın aralarında bulunmuş olduğu 20 ülkenin devlet ve hükümet başkaları ile 50’den fazla ülkeden kurul katıldı. Törende, Türkiye’yi temsilen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yer aldı.

Lula, Ulusal Kurultay’de meydana getirilen törene üstü açık Rolls Royce marka makam aracında eşi Rosangela da Silva, Başkan Yardımcısı Geraldo Alkmin ve eşi Maria Lucia Ribeiro ile beraber halkı selamlayarak geldi.

“Nefrete sevgiyle karşılık vereceğiz”

Lula, yemin etmesinin peşinden yapmış olduğu ilk konuşmada, Brezilya’da demokrasinin galip geldiğini vurgulayarak, birlik mesajı verdi. Kendinden önceki aşırı sağcı başkan Jair Bolsonaro hükümetine atıfta bulunan solcu Lula “Faşizmden esin alan rakiplerimizden devraldığımız yönetimi anayasanın demokrasiye sunmuş olduğu yetkilerle savunacağız. Nefrete sevgiyle karşılık vereceğiz, yalana gerçekle. Terör ve şiddete hukuk ve onun en ağır sonuçlarıyla karşılık vereceğiz” dedi.

Önceki hükümetin sıhhat kaynaklarını boşalttığını, eğitim, kültür, bilim ve teknolojiyi paramparça ettiğini, okul yiyecekleri, aşılama ve kamu güvenliği için ise kaynak bırakmadıklarını korumak için çaba sarfeden Lula, korkulu bir tablo devraldıklarını açıkladı. Hiçbir ülkenin, halkın yaşamış olduğu sefaleti aşmadan kalkınmasının mümkün olmadığını korumak için çaba sarfeden Lula, ülkedeki toplumsal destek programlarının yenilenerek en oldukca ihtiyacı olanlara hizmet etmek suretiyle daha kuvvetli ve daha adil bir hale getirileceğinin garantisini verdi. Lula, hükümet olarak ilk eylemlerinin ise ülkedeki 33 milyon insanı açlıktan ve 100 milyondan fazla vatandaşı da yoksulluktan kurtarmak olacağını belirtti.

Lula, Bolsonaro’yu soykırımla suçladı

Lula, Bolsonaro’nun adını anmadan, “Ulusu kişisel ve ideolojik hesaplarına boyun eğdirmeye çalışanlara karşı herhangi bir intikam ruhu taşımıyoruz, sadece hukukun üstünlüğünü güvence edeceğiz. Hata yapanlar, hatalarının hesabını verecekler” dedi. Bolsonaro yönetimini 680 binden fazla Brezilyalıyı öldüren Covid-19 salgınına gerektiği şeklinde cevap vermeyerek “soykırım” yapmakla suçlayan Lula, “Bu soykırımın sorumluları soruşturulmalı ve cezasız kalmamalı” dedi. Konuşmasında çevrenin korunmasına da değinen Lula, Amazon ormanlarında sıfır ormansızlaştırma ve elektrik üretiminde sıfır sera gazı salınımını birincil hedef olarak gösterirken, ülkesinin tarımsal alanda gelişmesi için ormansızlaştırmaya ihtiyacı olmadığını söylemiş oldu. Lula, Bolsonaro’nun alev ateş tabanca yasalarını gevşeten ve silahlanmada keskin bir artışa neden olan düzinelerce yürütme emrini iptal edeceğini açıkladı.

“Brezilya daha çok tabanca istemiyor, halkı için sulh ve güvenlik istiyor”

Ek olarak ülkesinin daha çok güce haiz olmak için daha çok ittifak kurması icap ettiğini korumak için çaba sarfeden Lula, ABD, Avrupa Birliği (AB) ve Çin ile etken bir diyalog içinde olacaklarını belirtti.

Hanım Bakanlığı tekrardan kuruldu

Ülkesindeki bayanların evde, işyerlerinde ve sokakta sertlik ve tacize maruz kalmalarını kabul edilemez bulunduğunu belirten Lula, bu eşitsizlik ve önyargıyı yıkmak amacıyla Hanım Bakanlığı’nın tekrardan kurulduğunu duyurdu.

Başkanlık kuşağını insan hakları savunucuları ve yerli halk temsilcilerinden aldı

Ulusal Kurultay’de yapmış olduğu konuşmanın peşinden Planalto Sarayı’na gelen Lula burada başkanlık kuşağını aldı. Ülke geleneğine gore törende kuşağı eski Başkan Jair Bolsonaro’dan alması ihtiyaç duyulan Lula, Bolsonaro’nun vazife süresini tamamlamadan ABD’ye gitmesi sebebiyle kuşağı bir grup insan hakları savunucusu ve yerli halktan temsilcilerin elinden aldı. Daha ilkin Lula’nın yemin törenine katılmayacağını açıklayan Bolsonaro, geçtiğimiz cuma günü ABD’ye gitmişti.

Planalto Sarayı’nda halka konuşma meydana getiren Lula, peşinden törene katılan üst düzey yabancı devlet yetkilileriyle sarayda bir araya gelecek. Sonrasında ise ülkenin 37 yeni bakanının yemin törenine katılacak olan Lula, son olarak olarak akşam saatlerinde yabancı devlet ve hükümet başkanları için bir resepsiyonun verileceği Itamaraty Sarayı’na gidecek.

Ek olarak Lula’nın yemin töreninin peşinden kutlama amacıyla başkent Brasilia’nın değişik bölgelerinde kurulan sahnelerde halka açık konserler düzenlenirken etkinliklerin gece yarısına kadar süreceği bildirildi.

Lula’nın yemin törenine girmeye çalışan silahlı şahıs gözaltına alınmıştı

Lula’nın yemin töreninin yapılacağı meydana üstünde bıçak, havai fişek ve silahla girmeye çalışan bir şahıs polis tarafınca gözaltına alınmıştı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası