Brezilya’da ikinci tur devlet başkanlığı seçimlerinde oy verme işlemi sona erdi

Ülkede 2 Ekim’de düzenlenen seçimlerde hiçbir adayın yüzde 50 oy alamaması sebebiyle 2. tura kalan devlet başkanlığı seçimlerinde, ilk turda en yüksek oyu alan solcu eski Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva ile aşırı sağcı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro yarışıyor.

Şu ana kadar yüzde 18’i oluşturulan sandık sonuçlarına bakılırsa, Bolsonaro seçimleri yüzde 51 oyla, yüzde 48 oy alan rakibi Lula’dan önde götürüyor.

Seçimlerden ilkin meydana getirilen anketlerde, Lula da Silva’nın ortalama yüzde 48, Bolsonaro’nun ise yüzde 45 oy alacağı tahmininde bulunulmuştu.

2 Ekim’de düzenlenen devlet başkanlığı seçimlerinde Lula da Silva yüzde 48,43 oy alırken, Bolsonaro da seçim anketlerinin çoğunun tahmininin üstünde yüzde 43,20 oy almıştı.

Seçimlerin ilk turundan kısa bir süre sonrasında, yüzde 4,16 oy alan Brezilya Demokratik Hareketinin talibi Simone Tebet ile yüzde 3,4 oy alarak dördüncü olan Ciro Gomes’in talibi olduğu Demokratik İşçi Partisi, ikinci turda Lula da Silva’ya desteğini duyurmuştu.

Nüfusu 212 milyonu aşan Latin ABD’nın en büyük ülkesi Brezilya’da ortalama 156 milyon seçmen bulunuyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası