Boşanma Avukatı Bahçeşehir

Boşanma Avukatı Bahçeşehir

Boşanma oranları arttı, evlilikler azaldı.. Özellikle son yılların TÜİK verilerine baktığımızda bu gerçekle yüzleşiyoruz. Değişen dünya düzeni, kadınların iş hayatına daha çok katılması, teknoloji kullanımının yaygınlaşması ve daha fazlası. Hepsi boşanmaların önemli sebepleri arasında. Bir de tüm dünyayı etkisi altına alan coronavirüsten bahsetmezsek olmaz. Toplumsal, sosyal ve ekonomi alanlarında etkisini iyice hissettiren coronavirüs ve pandemi aile hayatını da alt üst etti. Karantina dönemlerinde aile içi şiddetin artmasıyla birlikte boşanma oranlarında da artış neredeyse üç katına çıktı.

Durum böyle olunca boşanmak isteyen çiftler mahkeme salonlarının yolunu tuttu. Boşanmaya karar verip henüz harekete geçmeyenler ise boşanma avukatı tavsiye seçeneklerini değerlendiriyor. Biz de uzman avukatların görüşlerine dayanarak boşanma süreci hakkında bilinmesi gereken tüm detayları sizlerle paylaşıyoruz.

Boşanma Davası Türleri Nelerdir?

Boşanmaya karar veren çiftlerin önünde iki seçenekleri bulunuyor. Bunlardan birisi anlaşmalı boşanma. Eğer çiftin evliliklerinin üzerinden bir yıl geçmişse ve çiftler boşanma sürecinde meydana gelen tüm haklar konusunda anlaşmaya varmışsa, anlaşmalı boşanma davası açabilirler. Bu tür davalarda çiftler ortak bir karara alırlar ve maddi ve manevi haklara ilişkin uzlaşmaya varırlar. Bu boşanma davasındaki tek gereklilik tarafların her ikisinin de duruşmaya katılmalarıdır.

Eğer çiftler boşanmanın gereklilikleri konusunda bir anlaşmaya varamışlar ve boşanma protokolü üzerinde uzlaşamamışlarsa o zaman çekişmeli boşanma davası açmaları gerekir. Burada boşanmaya sebep olan hususun iddia sahibi tarafından kanıtlanması zorunludur. Bir kaç duruşma şeklinde yürütülen bu davalarda deliller sunulur ve tanıklar dinlenir. Davanın hukuki yönden sonuçlanması azami olarak beş celse boyunca devam eder. Ancak anlaşmaya varılamaması durumunda on ile on iki ay arasında süren davalar da bulunmaktadır. Bunun yanı sıra çekişmeli boşanma avukatı bu sürenin en aza indirgenmesi için tüm gücünü seferber eder.

Boşanma Davalarında Avukat Bulunması Zorunlu Mu?

Boşanma davalarında avukatın zorunlu bulunması gibi bir durum söz konusu değildir. Herkes yasal hakkını kullanarak avukatsız olarak da boşanma davasını açabilir. Ancak boşanma davalarını uzman boşanma avukatı ile birlikte yürütmek geri dönülmez hataları önleme açısından oldukça önemlidir. Bir avukatın bilgi ve deneyiminden yararlanmak dava sürecinin sağlıklı ve istikrarlı bir şekilde yürümesinin altın kuralıdır.

Yasal alacaklarından ve kanunlardan doğan hakların söz konusu olduğu bir davada hakları en iyi şekilde savunabilmenin yolu uzman bir avukattan yardım almaktır. Özellikle çocuk sahibi çiftler için oldukça hassas bir konu olan boşanma davaları bu sebeple hatasız bir şekilde yürütülmelidir. Örneğin çekişmeli boşanma davalarında müvekkillerin istediği sonuçları elde edebilmesi ve yasal haklarını koruyabilmesi için boşanma avukatları bir zorunluluk değil ancak önemli bir gerekliliktir.

 

Boşanma Avukatı Kimdir?

Boşanma avukatları kendisini boşanma davalarında geliştiren ve genellikle aile hukuku davalarına bakan kişilerdir. Aslına bakılırsa boşanma avukatı olarak geçen bir meslek unvanı bulunmamaktadır. Ancak aile hukuku uyuşmazlıklarından kaynaklanan davalarda boşanma, nafaka, mal paylaşımı ve velayet konularına baktıkları için halk arasında bu isimle anılırlar. Bu sebeple aile hukuku alanında bilgi ve deneyimi bulunan ünlü boşanma avukatları bulunmaktadır.

İstanbul’da En İyi Boşanma Avukatı Nasıl Bulunur?

Boşanma davası denildiğinde çiftler her zaman en iyi avukatı bulmak için büyük bir çabaya girerler. Bu çaba birbirlerine karşı kurmak istedikleri üstünlüğün bir göstergesidir. Bu yüzden İstanbul’da en iyi boşanma avukatı araştırmalarının yanı sıra avukat yorumları ve avukat tavsiyeleriyle tüm günlerini geçirirler. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir nokta bulunuyor. O da en iyi avukat arayışlarının her zaman beklentiyi karşılamayacağı gerçeği. Çünkü çoğu zaman en iyi avukat olarak bahsedilen kişiler sizin davanız için en uygun avukat olmayabilir.

Bir avukattan en iyi avukat olarak bahsedebilmek için öncelikle sizin davanıza uygun bir avukat olması gerekmektedir. Yani sizinle iletişimi güçlü, davadan ne istediğinizi anlayabilen ve en sağlıklısına odaklanan bir avukat olmalı. Bu yüzden İstanbul Hukuk Büroları incelenirken bu noktalara dikkat edilmelidir.

Kısacası en iyi boşanma avukatı değil ne istediğini bilen bir avukatla dava sürecine başlanmalıdır. Bunun için en iyi boşanma avukatı istanbul avrupa yakası ya da anadolu yakası diye bir tercih yapmak yerine seçtiğiniz bir avukatla yüzyüze görüşmek daha sağlıklı olacaktır.

 

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası