Bolsonaro’dan Kongre binasını basan destekçilerine eleştiri

Twitter hesabından vakalara ilişkin açıklamada bulunan Bolsonaro, “Hukuk çerçevesinde barışçıl gösteriler demokrasinin bir parçasıdır. Sadece bugün olduğu şeklinde, 2013 ve 2017’de solun uyguladığı vandalizm ve kamu binalarına yönelik işgaller bu kuralın dışındadır.” ifadelerini kullandı.

Devlet Başkanı Luiz İnacio Lula da Silva’nın, protestocuları Bolsonaro’nun tahrik etmiş olduğu yönündeki sözlerine de yanıt veren Bolsonaro, Lula’nın “temelsiz suçlamalarda” bulunduğunu savundu.

Bolsonaro, “Görevim süresince devamlı Anayasa’nın dört satırına bağlı kaldım ve yasaları, demokrasiyi, şeffaflığı ve mukaddes özgürlüğümüzü savundum.” ifadesine yer verdi.

Lula’nın devlet başkanlığı yemin törenine 2 gün kala, 30 Aralık 2022’de ABD’nin Florida eyaletine giden aşırı sağcı Bolsonaro, seçim yenilgisini hemen hemen açıkça kabul etmemişti.

Devlet Başkanlığı, Yüksek Mahkeme ve Kurultay’yi işgal edenlerin “teşvik edildiğini” belirten Lula, “Bunu yapanlar kanunun gücüyle cezalandırılacak. Hemen hemen hükümeti kurarken pazar gününün sessizliğinden faydalandılar. Eski Cumhurbaşkanı’nın (Bolsonaro) birkaç konuşmasının buna yol açmış olduğu biliniyor. Bu da onun ve onu destekleyen sempatizanlarının sorumluluğudur.” ifadelerini kullanmıştı.

– YÜZLERCE BOLSONARO DESTEKÇİSİ KONGRE BİNASINI BASTI

Brezilya’da dün, ordudan müdahale talebiyle çarpıcı söz atan gruplar, polis bariyerini aşarak Ulusal Kurultay binasına girmişti.

Aşırı sağcı Bolsonaro yanlısı protestocuları dağıtmak için göz yaşartıcı gaz ile müdahale eden polis, grupların sonrasında Devlet Başkanlığı Sarayı ve Yüksek Mahkeme binasına zorla girmesine engel olamamıştı.

Ulusal Kurultay ve Devlet Başkanlığı Sarayı’nı basan eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro destekçileri, güvenlik güçlerince bu binalardan çıkartılıp denetim sağlanmıştı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası