BM kolera salgınının Suriye’de hızla yayılması konusunda uyardı

BM insani işler yetkilisi Reena Ghelani, BM Güvenlik Konseyinde (BMGK) yapmış olduğu açıklamada, “Suriye’de 24 binden fazla şüpheli kolera vakasına rastlandı ve bu vakaların 14 vilayete yayılmış olduğu doğrulandı. Şu ana kadar minimum 80 şahıs yaşamını yitirdi.” dedi.

Hızla yayılan kolera salgını hakkında uyarıda bulunan Ghelani, üç aylık fiil planı için 34,4 milyon dolara gerekseme bulunduğunu söylemiş oldu.

Ghelani, savaştan ziyan olan milyonlarca kişinin Hasiçi, El-Bab ve Halep’te ciddi su kıtlığıyla karşıya karşı bulunduğunu belirtti.

Krizin daha da kötüye gitmesinin olası bulunduğunu söyleyen Ghelani, aralık ayına kadar normalin altında yağış ve normalin üstünde ısı görülebileceğini kaydetti.

Ghelani, bu durum gerçekleştiği takdirde, mevcud su sıkıntısının daha da fena bir hal alacağını söylemiş oldu.

“Yeni bir kıştan yalnız birkaç hafta uzaktayız ve acı verici benzer senaryo tekrardan ortaya çıkacak.” ifadesini kullanan Ghelani zor durumdaki Suriyelilere insani yardım sağlanması için sınır ötesi erişimin sürdürülmesi ve hatlar arası erişimin artırılması çağrısında bulunmuş oldu.

BMGK’de konuşan BM Suriye Hususi Temsilcisi Geir Pedersen de siyasal sürecin hala Suriye halkına teslim edilmediğini ve halkın bundan zarar görmeye devam ettiğini söylemiş oldu.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası