BM, Avustralya’yı cezaevlerinin incelenmesine engel olmakla suçladı

The Guardian Gazetesi’nin haberine gore, BM İşkenceyi Önleme Alt Komitesi (SPT), Yeni Cenup Galler Eyaleti ve Queensland Eyaletleri’nde Avustralya’nın Opcat taahhüdü kapsamında müfettişlerin cezaevlerine tam erişimine izin vermediği nedeni öne sürülerek buralara ziyareti durdurduğunu duyurdu.

SPT heyeti, açıklamasında, “Gözaltı merkezlerinin birçok yerinin ziyaret edilmesi engellenmiş, öteki yerlerde tam bir ziyaret gerçekleştirmekte güçlükler yaşanmış ve talep edilen tüm informasyon ve belgeler verilmemiştir.” ifadelerini kullandı.

SPT’nin görevini yerine getirmesinin engellenmeye devam edilmiş olduğu kaydedilen açıklamada, “Bunun sonucunda SPT üyeleri, 16 Ekim’de başlamış olan ve 27 Ekim’e kadar sürmesi beklenen 12 günlük ziyaretlerinin, askıya almaktan başka çarelerinin kalmadığını hissettiler.” değerlendirmesinde bulunulmuş oldu.

– İnsan hakları savunucularından cezaevlerinin incelenmeye açılması çağrısı

İnsan hakları savunucuları, Yeni Cenup Galler Eyaleti ve Queensland Eyaletleri’ni müfettişlerin cezaevlerine tam erişimine izin vermeye çağırdı.

Internasyonal Af Örgütü Avustralya direktörü Tim O’Connor, BM müfettişlerinin tesislere girişine izin verilmemesinin Avustralya’nın Opcat kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirme kabiliyetini tehlikeye attığını ileri sürdü.

O’Connor, müfettişlerin Yeni Cenup Galler Eyaleti’ndeki cezaevlerine girmesine izin verilmemesinin eyalet hükümetinin federal hükümetten fon sağlama taktiği olabileceğine işaret ederek, “İnsanlar, hayatlarıyla politika oynamaya devam eden hükümetler tarafınca bir kez daha piyon olarak kullanılıyor.” dedi.

İnsan hakları savunucu Matilda Alexander de bazı Queensland kurumlarında tutulanların ruhsal ve fizyolojik koşulları hakkında ciddi endişeleri bulunduğunu, cezaevleri ve tutuklu merkezlerinin incelemeye açılması icap ettiğini belirtti.

Yeni Cenup Galler Eyaleti karşıcılık lideri Chris Minns ise BM yetkililerinin içeri alınmamasının “Avustralya hapishanelerinin asgari standardı karşılamadığı izlenimini bıraktığını” açıkladı.

Yeni Cenup Galler Eyaleti’nde cezaevi hizmetlerinden görevli bakan Geoff Lee, bir radyo kanalında, BM heyetinin cezaevlerine girişinin reddedildiğini ve memurların kararının yerinde bulunduğunu savundu.

Lee, konuşmasında “Hapishane sistemimizin tüm görevi, insanları güvende tutmak, bizi suçlulardan korumaktır. İnsanların boş zamanlarında dolaşmasına izin vermek değil. BM, insan hakları ihlalleri aramak için İran’a gitmeli.” dedi.

Queensland Eyaleti ise mevzuya dair yapmış olduğu açıklamada, mahkumların insani bir halde muhafaza altına alınması, denetlenmesi ve rehabilitasyonuna bağlı olunduğunu, BM heyetinin tüm tesislerine sınırsız erişimi için yetki verildiğini sadece tesislerdeki sıhhat bölümlerine erişimde yasal kısıtlamalara bağlı kalınacağını deklare etti.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası