Birleşik Arap Emirlikleri, Nijerya’ya uçuşları askıya alıyor

Emirates Hava Yolları Halkla İlişkiler Müdürü Rula Tadroson, yapmış olduğu yazılı açıklamada, Emirates’in Nijerya’dan elde etmiş olduğu gelirin bloke edildiğini, bundan dolayı fonlarını BAE’ye geri gönderemediğini belirtti.

Emirates’in fonlarını alabilmesi için daha ilkin Nijerya hükümeti ve Nijerya Merkez Bankası’na (CBN) durumu ilettiğine sadece pozitif bir dönüş alamadığına işaret eden Tadroson, şunlar kaydetti:

“Bu muhteşem koşullar altında, Emirates’in, ileride daha çok ziyanı önlemek için 29 Ekim 2022’den itibaren Nijerya’ya ve Nijerya’dan uçuşları askıya almaktan başka seçeneği kalmadı.”

Internasyonal Hava Taşımacılığı Birliği, haziranda Nijerya’da etkinlik gösteren internasyonal taşıyıcıların kazanılmış olduğu 450 milyon dolarlık gelirin stopaj edildiğini bildirmişti.

Emirates, döviz sıkıntıları sebebiyle eylülde ülkenin ticari şehri Lagos ve başkent Abuja’daki uçuşlarını geçici olarak durdurmuştu.

Afrika’nın en kalabalık ülkesi Nijerya, ithalat için ve dolar kıtlığı sebebiyle karlarını ülkelerine geri göndermek isteyen yatırımcılar için dövize erişimi kısıtladı.

Nijerya, döviz girdisinin ortalama yüzde 90’ını petrolden sağlıyor sadece boru hattı hırsızlığı ve senelerce devam eden yetersiz yatırım sebebiyle üretim yapmakta zorlanıyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası