Berlusconi’nin Putin hakkındaki ses kaydı tartışmalara yol açtı

Putin ile yakın dostluğu hepimiz tarafınca malum Berlusconi’nin, bugün partisinin, parlamenterleriyle yapmış olduğu kapalı grup toplantısında sarf etmiş olduğu belirtilen bazı sözler ülkede gündem yarattı.

La Presse ajansının sitesinde gösterilen ses kaydına gore Berlusconi, “Ben Başkan Putin ile tekrardan bağlantı kurdum. Benim doğum günü dolayısıyla bana 20 şişe vodka ve oldukça hoş bir mektup gönderdi. Ben de kendisine Lambrusco şişeleri ve aynı şekilde hoş bir mektup gönderdim. O, beni ilk 5 dostundan biri olarak açıklamıştı.” ifadelerini kullandı.

Söz mevzusu kayıtta, “Rus bakanlar pek oldukça kez değişik etkinliklerde bizim onlarla harpte olduğumuzu söylediler bundan dolayı Ukrayna’ya tabanca ve mali yardım yapıyoruz. Ben kişisel olarak görüşümü açıklayamam bundan dolayı basına anlatılırsa bu yıkım olur sadece ben oldukça, oldukça fakat oldukça endişeliyim.” ifadeleri yer aldı.

ANSA ajansının haberinde de Berlusconi’nin aynı görüşmede, Ukrayna’nın NATO’ya girmesine dair değerlendirmelerde bulunmuş olabileceği, bu şekilde bir şeyin gerçekleşmesi halinde bunun “dünya savaşı” anlamına gelebileceğini söylediği ifade edildi.

Söz mevzusu ses kaydının basına düşmesi, ülkede gündem olurken, Berlusconi ve partisi FI’den yalanlama geldi.

Meclis çıkışında gazetecilerin bu sözleri sorması üstüne Berlusconi, “Putin ile tekrardan bağlantı mı kurdum? Hayır, yalnız bir öykü.” dedi.

FI Başkan Yardımcısı Antonio Tajani bir izahat yaparak, “Putin’in Berlusconi’ye doğum günü hediyesi olan şişeler mi? Bu eski bir öykü, 2008’den.” dedi.

Ayrıca, bazı basın organlarında da Berlusconi’nin 29 Eylül’de 86’ıncı yaşını, Putin ise 7 Ekim’de 70’inci yaşını kutladığına dikkat çekildi.

Silvio Berlusconi, 23 Eylül’de de bir tv kanalında yapmış olduğu açıklamada, Putin’in Ukrayna’da “harbe itildiğini” ifade ederek, şunları söylemişti:

“Aslına bakarsak askerlerin bir haftada Kiev’e girmesi ve Zelenskiy hükümetinin yerine başka iyi insanoğlu getirip yedi gün sonrasında geri gelmesi gerekiyordu. Bunun yerine Batı’nın her türlü silahıyla donatılmış beklenmedik bir direnişle karşılaştılar.” yorumunu yapmıştı.

Forza Italia liderinin bu sözleri de o dönem münakaşa mevzusu olmuştu.

– BERLUSCONİ’NİN SON AÇIKLAMALARINA TEPKİLER GECİKMEDİ

Anamuhalefetteki Demokratik Parti’nin (PD) lideri Enrico Letta da Twitter hesabından yapmış olduğu paylaşımda, Berlusconi’nin ifadelerine tepki gösterdi.

Letta, “Bu latife değil. İtalya’nın bu yeni çoğunluk partileriyle Rusya’ya karşı belirsiz bir konuma kayma riski var. ” ifadesini kullandı.

5 Yıldız Hareketi lideri Giuseppe Conte, Berlusconi’nin ifadelerine tepki gösteren adlardan oldu.

Conte de ülkede kurulması beklenen sağ koalisyon hükümetinin bu açıklamalar doğrultusunda ilerlemesine izin vermeyeceklerine işaret ederek, “Parlamentoya yeni sunulan kürtaj karşıtı yasa tasarısı, Berlusconi’nin Putin ile balayı… İtalya’yı bu yönde yönetmek istiyorlarsa bir duvara toslayacaklar.” yorumunu yapmış oldu.

Berlusconi ve partisi FI’nin, ülkede 25 Eylül’de meydana getirilen seçimlerden zaferle çıkan Giorgia Meloni’nin liderliğindeki sağ ittifakın kuracağı hükümette yer alması umut ediliyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası