Berlusconi: Putin bana 20 şişe votka ve çok tatlı bir mektup gönderdi

Övgü Pınar

Vladimir Putin ve Silvio Berlusconi

Kaynak, Reuters

İtalya’da yeni hükümette yer alması beklenen eski başbakan Silvio Berlusconi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile dostluk ilişkilerini tekrardan canlandırdığını, birbirlerine votka ve şarap armağan ederek “oldukca tatlı mektuplar” yazdıklarını söylemiş oldu.

25 Eylül’de meydana getirilen genel seçimleri kazanan sağ ittifakta yer edinen Berlusconi’nin, partisi Haydi İtalya’nın dün Temsilciler Meclisi’nde yapmış olduğu toplantıdaki hitabı basına yansıdı.

Berlusconi’nin ses kaydında şu sözleri duyuluyor:

‘’Putin ile tekrardan temasa geçtim. Doğum günüm için bana 20 şişe votka ve oldukca tatlı bir mektup gönderdi. Ben de cevaben Lambrusco (şarap) ve aynı şekilde tatlı bir mektup yolladım. 5 gerçek arkadaşı içinde ilk sırada benim geldiğimi söylemiş oldu.’’

Ses kaydının ortaya çıkmasının peşinden Haydi İtalya Partisi, Berlusconi’nin bu sözlerle geçmişte yaşanmış olan bir vakası aktardığını öne sürdü.

Berlusconi 29 Eylül’de 86. doğum gününü kutlarken, Putin 7 Ekim’de 70 yaşını doldurmuştu.

Geçmişte oldukca yakın bir dostluk ilişkisine haiz olan iki önder birbirlerine hususi ziyaretlerde bulunuyor, samimi armağan alışverişlerinde bulunuyordu.

Berlusconi, Putin’e 65. yaşı için üstünde ikisinin resmi basılı bir yatak örtüsü armağan etmişti.

Berlusconi geçen ay da ‘’Putin’e yakın’’ politikacıların Rusya ile Ukrayna içinde arabuluculuk yapması icap ettiğini söylemiş ve bu rol için kendisi ile Almanya’nın eski başbakanı Angela Merkel’i önermişti.

Berlusconi’nin dün meydana gelen konuşmasından basına sızan bölümde Ukrayna ile ilgili sözleri de vardı. ‘’Rus bakanlar bunu birçok kez söylemiş oldu: Ukrayna’ya tabanca ve finansman sağlayarak Ruslarla savaşan biz oluyoruz’’ diyen Berlusconi şu şekilde devam etti:

‘’Bu mevzuda kişisel fikrimi söyleyemem bu sebeple basına aktarılırsa yıkım olur, fakat oldukca oldukca endişeliyim.’’

Seçim kampanyası sürerken de Berlusconi’den bu mevzuda münakaşa yaratan bir çıkış gelmişti.

‘’Putin’in bu hususi operasyonu buluş etmeye Rus halkı, partisi ve bakanları tarafınca itildiğini’’ söyleyen Berlusconi, ‘’Rus askerlerinin yedi gün içinde Kyiv’e girip Zelenskiy hükümetinin yerine saygı duyulan insanları getirmesi ve sonrasında dönmesi planlanıyordu. Fakat beklenmedik bir direnişle karşılaştılar ve bu direniş Batı’dan gelen her türlü silahla desteklendi’’ demişti.

Meloni, AB ve NATO çizgisini savunmuştu

İtalya’da genel seçimleri kazanan sağ ittifakın lideri Giorgia Meloni’nin birkaç gün içinde cumhurbaşkanı tarafınca yeni hükümeti kurmakla görevlendirilmesi umut ediliyor.

Meloni, seçim kampanyası süresince Ukrayna politikasında değişim olamayacağını, İtalya’nın Avrupa Birliği (AB) ve NATO ile birlik halinde hareket etmeyi sürdüreceğini altını çizdi.

Sadece Berlusconi’nin yanı sıra, sağ ittifakın öteki ortağı Lig’den de çatlak sesler yükselmeye başladı.

2017’de Putin’in partisi Birleşik Rusya ile ortaklık anlaşması imzalayan Lig’in lideri Matteo Salvini de dahil birçok parti yetkilisi Rusya’ya yaptırımları eleştiren açıklamalar yapmış oldu.

Geçen hafta Temsilciler Meclisi’nin başkanlığına seçilen Lig Partisi’nden Lorenzo Fontana da dün katılmış olduğu bir tv programında, Avrupa’nın Rusya’ya uyguladığı yaptırımların bir ‘’bumerang’’ tesiri yaratabileceğini iddia etti.

Fontana, ‘’Rusya buna hazırdı, Avrupa olarak biz ise hazır değiliz. Rusya’nın bizlere uyguladığı karşı yaptırımlar yüzünden biz daha erken pes edebiliriz, bu sebeple bizim halkımız Ruslara kıyasla acı çekmeye daha azca alışık’’ dedi.

Berlusconi ve Fontana’nın Rusya ile ilgili sözleri basında ve politika dünyasında münakaşaya yol açtı.

Merkez soldaki Demokratik Parti’nin lideri Enrico Letta, ‘’Temsilciler Meclisi Başkanı’nın Rusya’ya yaptırımların meşruiyetini sorgulamasının’’ ve ‘’Berlusconi’nin Ukrayna işgalcisi ile ilişkilerini tekrardan tesis etmesinin’’ İtalya’nın dünyadaki imajına zarar verdiğini savundu.

Letta, bu yaklaşımların İtalya’yı Rusya’ya karşı net olmayan bir pozisyona çektiğini, bunun ‘’tehlikeli’’ bulunduğunu söylemiş oldu.

5 Yıldız Hareketi lideri Giuseppe Conte de ‘’Berlusconi’nin Putin ile balayı yaşamasını’’ eleştirdi ve ‘’İtalya’yı bu yöne yöneltmek istiyorlarsa bir duvara çarpacaklar: Bizlere’’ dedi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası