Ben-Gvir, Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi

Ben-Gvir, sabahın erken saatlerinde İsrail polisinin yoğun koruması altında Harem-i Şerif’e girdi.

Provokatif eylemleriyle tanınan aşırı sağcı Ben-Gvir, 5 yıl sonrasında Mescid-i Aksa’ya giren görevdeki ilk İsrailli Bakan oldu.

İsrailli politikacı, Mescid-i Aksa’daki statükoyu ihlal eden ve Filistinlilerce baskın olarak değerlendirilen bu eylemini, İbrani takvimine nazaran “Tevet” ayının 10’uncu gününde (Asara BeTevet) gerçekleştirmiş oldu.

Ben-Gvir’in daha ilkin Mescid-i Aksa’yı “ziyaret” edeceğini duyurması, işgal altındaki Filistin topraklarında tepkiyle karşılanmış ve gerilimi tırmandırmıştı.

Ben-Gvir, yeni kurulan hükümette bakan olmadan ilkin milletvekilliği döneminde de Mescid-i Aksa baskınları, Filistinlilere yönelik sertlik eylemlerini teşvik etmesi ve ırkçı söylemleri sebebiyle sıkça adından söz ettiriyordu.

– KUDÜS İSLAMİ VAKIFLAR İDARESİNİN EGEMENLİĞİ İHLAL EDİLİYOR

Mescid-i Aksa, İsrail ile Ürdün içinde 26 Ekim 1994’te imzalanan sulh antlaşmasına nazaran Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Mukaddesat Bakanlığına bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin himayesinde bulunuyor.

Sadece Yahudiler, İsrail’in tek taraflı sonucu ve bazı fanatik Yahudi örgütlerinin girişimleriyle, 2003’ten bu yana İslami Vakıflar İdaresinin izni olmadan polis eşliğinde mukaddes mabede girerken, bu baskınlar bilhassa 2022 senesinde giderek artan bir hal aldı.

Geçen senenin Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlaller açısından en belirgin yıl bulunduğunu duyuran İslami Vakıflar İdaresinin verilerine nazaran, 2022 yılı süresince 48 binden fazla Yahudi yerleşimci Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası