Belçika: Gaz fiyatları AB çapında sınırlandırılmazsa önümüzdeki kışlar korkunç geçecek

Yusuf Özkan, Lahey

Almanya'da ışıklandırılması durdurulan bir kilise

Kaynak, Reuters

Belçika, yaklaşan kış öncesi yüksek enerji faturalarının önüne geçebilmek için Avrupa Birliği (AB) genelinde gaz fiyatlarının sınırlandırılmasını istiyor.

Mart ayından bu yana bu mevzuda AB’den adım bekleyen Belçika hükümetinin danışma komitesi yarın gaz fiyatlarının ülke çapında sınırlanmasını görüşecek.

Belçika Enerji Bakanı Tinne van der Straeten, “Hiçbir şey yapmazsak önümüzdeki 5-10 kış korkulu geçecek” dedi.

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgale başlaması sonrası Moskova’yla yaşanmış olan gaz krizi üstüne Belçika Başbakanı Alexander De Croo, Mart ayında AB’nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu’na, enerji tutarları için Avrupa genelinde üst sınır belirlenmesi önerisinde bulunmuştu.

Komisyon, bu öneriyi araştıracağını bildirdi sadece aradan 6 ay geçmesine karşın bu mevzuda herhangi bir adım atılmadı.

Belçika hükümeti, Avrupa dışındaki gaz satıcısı firmalar için bir tavan fiyat belirlenmesini istiyor. Tüm AB ülkelerinin bu sınırı kabul etmesini ve daha yüksek fiyat vermemesini öneriyor ve bu yolla yüksek fiyat talebinin önünün kesilebileceğini düşünüyor.

Belçika hükümetine nazaran, AB üyesi İspanya esasen elektrikte bu tavan fiyat sınırlamasını uyguluyor. Avrupa Komisyonu’nun izniyle, İspanya’da elektrik için megavat saat başına 180 euro ödeniyor. Belçika’da ise, elektrik, megavat saat başına 400 eurodan satılıyor. 

Belçika, elektrik ve doğalgaz için tüm üye ülkelerde geçerli averaj bir durağan(durgun) fiyat belirlenerek, İspanya örneğindeki şeklinde ucuz enerji sağlanabileceğini korumak için çaba sarfediyor. 

Belçika Enerji Bakanı Tinne van der Straeten,  Avrupa genelinde bir fiyat sınırı getirilmesinin,  enerji faturalarını aile başına yılda 770 euro azaltabileceğini vurgulayarak, “Buna acilen gereksinim var. Yılda 770 euro tutum, probleminin ne kadar büyük bulunduğunu ve ne kadar kâr elde edildiğini gösteriyor. Piyasayı birazcık sakinleştirmeliyiz” dedi.

‘Elektrikte üretim maliyeti aynı fakat satış fiyatı üstün dereceli düzeyde’

Bakan Tinne van der Straeten, Avrupa’da enerji piyasasının başarısız bulunduğunu ve acilen bir reforma gereksinim duyulduğunu vurgulayarak, elektrikte üretim maliyetinin aynı kalmasına karşın fiyatlarda yapay bir şişme bulunduğunu söylemiş oldu:

“Şu anki durum artık birçok aile ve şirket için sürdürülebilir değil. Elektrik geçen yılki kadar ucuza üretiliyor fakat üstün dereceli fiyatlara satılıyor. Düzeltim yaparak, aşırı kârlarla savaşım etmeliyiz. Belçika bu mevzuda başı çekiyor ve bu hafta Avrupa Komisyonu ile Belçika’nın bir Avrupa fiyat tavanı önerisini tartıştı. Almanya şeklinde Belçika’nın görüşünü paylaşan ülkelerin sayısı artıyor. Konuşma zamanı bitti, şimdi karar zamanı. Avrupa bu sınırlamayı yapmazsa, Belçika düzeyinde neler başarabileceğimize bakmamız gerekecek.”

Van der Straeten, enerji şirketlerinin elde etmiş olduğu yüksek kârlarla savaşım için, İtalya örneğini de verdi. Belçikalı bakan, İtalya’daki şeklinde, yüksek kâr elde eden şirketlere fazladan vergi uygulanmasını savundu.

Belçika Başbakanı Alexander De Croo da, “Bu problemi enerji kontrolleri ve vergi indirimleriyle çözmeye devam edemeyiz” dedi. 

Alexander De Croo, Pazar günü katılmış olduğu bir tv programında, yüksek enerji fiyatlarıyla başa çıkmanın etkili yolunun, Avrupa genelinde tavan fiyat sınırlaması bulunduğunu söylemişti.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası