BDDK’dan finansal istikrarı destekleyici ilave adım

BDDK’den meydana getirilen açıklamaya gore, finansal istikrarın güçlendirilmesi ve kaynakların daha verimli kullanılarak kredi sisteminin etkin bir halde çalışmasına yönelik, koordineli makro ihtiyati adımlar atılmaya devam ediliyor.

Bu doğrultuda alınan Kurul sonucu ile bankalar ve finansal kuruluşlar dışındaki bağımsız denetime doğal olarak şirketlerin yabancı para nakdi varlıklarının Türk lirası karşılığının 10 milyon TL’nin üstünde olması yada yabancı para nakdi varlıklarının etken toplamından yada son 1 senelik net satış gelirinden büyük olanının yüzde 5’ini aşması durumunda, söz mevzusu şirketlere TL cinsinden yeni bir nakdi ticari kredi kullandırılmayacak.

Daha ilkin yeni nakdi ticari kredi kullandırmama koşulu, 15 milyon TL karşılığı yabancı para nakdi varlığın bulunması yada yabancı para nakdi varlıklarının etken toplamından yada son 1 senelik net satış gelirinden büyük olanının yüzde 10’u aşması durumunda geçerli oluyordu.

Karar doğrultusunda 1 Kasım’dan itibaren geçerli olacak şekilde müşterilerden yeni beyan ve taahhüt alınacak. Söz mevzusu uygulama, 1-31 Ekim döneminde ise mevcut hali ile devam edecek.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası