Bayraktar TB2’lerin yeni adresi resmen belli oldu! Türkiye ambargoya bir kez daha meydan okudu

Geçtiğimiz günlerde Arnavutluk’un satın almış olduğu Bayraktar TB2‘lerin yeni adresi Afrika ülkesi Mali oldu. Mali devlet televizyonu ORTM, Bayraktar TB2’lerin Müdafa Bakanı Sadio Camara’ya sunulduğunu gösteren görüntüleri yayınladı. Ülke basınında yer edinen öteki haberlerde ise, Mali’ye teslim edilen Bayraktar TB2 sistemlerinin Kanada’nın Türkiye‘ye yönelik uyguladığı engelleme sonrası geliştirilen ve bu teknolojilere entegre edilen ASELSAN CATS sistemiyle ülkeye geldiği bilgisi yer aldı.

BAYRAKTAR TB2’LERİN YENİ ADRESİ BELLİ OLDU

Mali, isyanla savaşım kabiliyetlerini güçlendirmek için Türkiye’den Bayraktar TB2 cenk uçağı alan son olarak ülke oldu. 22 Aralık’ta Mali devlet televizyonu ORTM, Mopti bölgesindeki bir hava üssünde yeni teslim edilen minimum 2 Bayraktar TB2 insansız hava aracı ve bir mobil yer denetim istasyonunun Müdafa Bakanı Sadio Camara’ya sunulduğunu gösteren görüntüleri yayınladı.

Videoda, Mali’nin orta bölgesindeki Sévaré hava üssünden Türk yapımı Bayraktar TB2 insansız hava aracının çalıştırıldığı görüldü. Görüntülerde ek olarak yer denetim istasyonunu işleten ekip ve dronun ISR kabiliyetleri de yayınlandı.

DİKKAT ÇEKEN AMBARGO DETAYI

Ek olarak ülke basınında yer edinen haberde, Mali Hava Kuvvetleri envanterine giren Bayraktar TB2’lerin Kanada’nın L3 Wescam MX-15 kamerasının Türkiye’ye ihracatını engellemesinin arkasından yerini alan Türk yapımı ASELSAN CATS kamera sistemiyle donatıldığı bildirildi.

Öte taraftan haberin devamında, Wescam MX-15 kamerasının Kanada’dan Türkiye’ye ihracatının geçtiğimiz yıl Kanada hükümeti tarafınca engellenmesinin arkasından Bayraktar TB2’lerde müşteriler aksini tercih etmedikçe artık ASELSAN CATS kamerası kullanıldığı yazdı.

Mevzu bağlamında Etiyopya’nın satın almış olduğu Bayraktar TB2’lerde de Kanadalı Wescam MX-15 kamera yerine CATS kamerası kullanıyor.

Yıldız Gazetesi

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası