Batı şaşkın: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sırrı ne?

Rusya’nın 29 Eylül’de tahıl koridoru anlaşmasını askıya aldığını açıklamasından günler sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın devreye girmesiyle çözülen kriz, küresel yankı buldu. Dünya medyası, Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde Türkiye’nin küresel bir krize çözüm bulmasını manşetlerine ve analizlerine taşıdı. internasyonal haber ajansları ve medya kuruluşları önceki gün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, tahıl koridorundan sevkiyatın devam edeceği açıklamasını, son dakika ve flaş haber olarak duyurdu. Haberlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin şeklinde bir lideri ikna mevzusunda bir kez daha diplomasideki maharetini konuşturduğu kaydedildi. İngiliz The Guardian gazetesinde piyasaya sürülen bir haber analizde gelişme “Türkiye’nin artan etkinliğini gösteriyor” sözleriyle yorumlandı.

TÜRKİYE’NİN ETKİSİ ARTIYOR

Analizde, “Bir de Putin’in bölgesel rakibi, savaştaki müzakerelerde mühim bir güç aktörü olarak ortaya çıkan Erdoğan var” değerlendirmesi yapılmış oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eleştiri bir tutsak takası anlaşmasında da rol oynadığı belirtilen analizde, Rusya’nın diplomatik ve ekonomik olarak yalnızlaştırıldıkça, Türkiye’nin tesirinin görünür şekilde arttığı açıklandı.

ŞAŞKINLIK VE MERAK

SovEcon adlı bir araştırma kurumunun başkanı olan Andrei Sizov da Türkiye’nin diplomatik tesirini, “Ankara’nın (tahıl koridoru krizi) bu mevzuda son sözü söyleyebileceğine değinmiştim fakat Putin üstünde bu kadar etkili olmasını beklemiyordum” sözleriyle şaşkınlığını belirtirken, “Erdoğan’ın sırrının hakikaten ne işe yaradığını merak ediyorum” sözleriyle aslen tüm dünyanın kafasındaki suali dile getirdi.

BİR ADAMIN ÇABASININ SONUCU

Alman Focus dergisinin web edisyonu da haberinde ‘Rusya tekrardan tahıl anlaşmasına katılıyor. Görünen o ki, gene bir insanın arabuluculuk çabalarının görevi büyük: Recep Tayyip Erdoğan’ ifadelerine yer verdi. France 24 de gelişmeyi ‘Rusya, Erdoğan’ın arabuluculuğunun peşinden tahıl anlaşmasına tekrardan katıldı’ diye duyurdu.

ETKİN ÇÖZÜM SÜRECİ

Yunan Ethnos gazetesi de, mevzuya büyük dikkat çekti. Gazete, “Recep Tayyip Erdoğan: Putin’i tahıl koridorunu açmaya iyi mi ikna etti?” başlıklı analizinde Türkiye’nin etkin bir çözüm süreci yürüttüğüne değindi.

BIDEN’A ANLATACAĞIM

Önceki gün “tahıl koridorunun” devam edeceğini duyuran Erdoğan’a, grup toplantısı çıkışında Putin’i iyi mi ikna etmiş olduğu sorusu yöneltilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise cevabı merakla beklenen soruya, “Onu bana bırakın, ilkin Biden’a sonrasında size anlatacağım” yanıtını vermişti.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası