Bakan Varank müjdeyi verdi! ”Bir fabrikadan daha fazlası”

Türkiye’nin vizyon projeleri içinde yer edinen Togg’un seri üretiminin yapılacağı Gemlik Kampüsü’ndeki açılış töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşti.

Varank, törende, 7’den 77’ye bu ülkenin her ferdinin özlem olduğu yerli otomobil Togg’u Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın himayelerinde hayal olmaktan çıkarıp bugün itibarıyla gerçeğe dönüştürdüklerini kaydederek, 2 yıl ilkin birlikte temelini attıkları fabrikanın açılışını gerçekleştirip seri üretim bandından ilk araçları indireceklerini söylemiş oldu.

Bakan Varank, bu gurur gününde kendilerini yalnız bırakmayan, sevinçlerine ortak olan tüm misafirlere, gece gündüz demeden emek harcayarak bu görkemli kampüsü ortaya çıkaran, Togg’u seri üretime hazır hale getiren tüm emekçilere, Togg yöneticilerine ve 5 babayiğide teşekkür etti.

Cumhuriyet’in 100’üncü yılına büyük bir coşku, şevk ve coşkuyla hazırlandıklarını aktaran Varank, şu şekilde konuştu:

“Bir taraftan mevcut gereksinimlerimizi karşılarken öteki taraftan da geleceğin taleplerini belirleyen yenilikçi projelerimize hız verdik. İşte Togg da otomotiv endüstrisinin geleceğine yön verecek bir proje. ‘Otomobile dair bildiğiniz her şeyi unutun, Togg bir otomobilden daha fazlası’ derken biz oldukça ciddiydik. İnsan odaklı, empatik ve akıllı yapısı, Togg’un bizim için devamlı öğrenmesi ve bizlere uygun çözümler sunmasını mümkün kılıyor. Özetlemek gerekirse Togg, kullanıcısına nazaran dönüşen ve kullanıcısını dönüştüren bir teknoloji. Iyi mi ki Togg’a ‘bir otomobilden fazlası’ diyorsak Togg’u üreteceğimiz tesisimize de ‘bir fabrikadan daha fazlası’ diyoruz.”

– “ÇEVRE DOSTU VE AKILLI ARAÇ, ÇEVRE DOSTU VE AKILLI BİR TESİSTEN YOLLARA ÇIKACAK”

Bakan Varank, yapınak ile ilgili bilgiler vererek, burasının karbon emisyonunun azaltılması; geri dönüşüm, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerjiye yönelik yenilikçi uygulamalarıyla dünyada fark oluşturacağını söylemiş oldu.

Çevre dostu ve akıllı aracın çevre dostu ve akıllı bir tesisten yollara çıkacağını dile getiren Varank, “Öyleki ki bu tesisimiz daha şimdiden Avrupa’nın köklü otomotiv firmalarının yeni yatırımlarına esin oldu. Bu tesisi icra eden firmamız, müteahhidimiz Avrupa’daki yeni projelerin de yüklenicisi konumuna geldi.” diye konuştu.

Varank, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde 20 yılda kuvvetli bir Ar-Ge ve girişimcilik ekosistemi inşa ettiklerini kaydederek, “Bu ekosistemin ürünü yenilikçi, teknolojik tabanlı girişimler, küresel pazara açılma kapasiteleriyle ekonomik ve teknolojik bağımsızlığımızın öncüsü olacaklar. Bunun için 20 senedir sanayimizi, insan kaynağımızı, Ar-Ge ekosistemimizi geliştirmek ve dönüştürmek için gece gündüz çalıştık, çalışmaya da devam ediyoruz.” açıklamasında bulunmuş oldu.

Son dönemde teknoloji girişimlerinin sergilediği başarıya ulaşmış performansın ülkenin haiz olduğu potansiyeli net bir halde gözler önüne serdiğini vurgulayan Varank, teknoparkların yalnız Ar-Ge ofislerinden ibaret binalar değil, Türkiye’nin hayallerini gerçekleştirmek için kurulmuş birer teknoloji üssü bulunduğunu söyledi.

Ne petrol ne organik gaz! Türkiye resmen harekete geçti: Antak kalma tamam

– “ÜLKEMİZİN DÖRT BİR YANINDA TOGG’A ÜRETİM YAPILDIĞINA ŞAHİT OLUYORUZ”

Varank, geleceğin mobilite ekosistemine yön verecek Togg’un da en büyük teknoparkları olan Bilişim Vadisi’nin ev sahipliğinde ilk tohumlarını attığını ve bugün buradaki devasa kampüse evrildiğini belirterek, şu şekilde devam etti:

“Togg bu anlamda Ar-Ge ve yenilik ekosistemimizin yük akı çıktılardan bir tanesi. Aracımız fikri mülkiyetteki özgürlüğünü geliştirdiği teknolojilerin özgünlüğünden alıyor. Togg, oluşturduğu ekosistemle yüzlerce tedarikçiyi de işin içine katıyor, onların teknolojik yetkinliklerini geliştiriyor, onları küresel rekabete hazırlıyor. Bu firmalar yardımıyla değişik düşünebiliyoruz, yeni ve emsalsiz ürünleri elde edebiliyoruz. Togg’un teknoloji tedarikçileri içinde gencecik girişimler, erken aşama startuplar var. Togg, yerli tedarikçi ağını o denli genişletti ki ülkemizin dört bir yanında rastgele ziyaret ettiğimiz fabrikalarda dahi Togg’a üretim yapıldığına tanık oluyoruz.”

– “TERSİNE BEYİN GÖÇÜNE DE ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLADI”

Bakan Varank, elektrikli araçlar alanında hemen hemen başlangıç aşamasındaki tedarik sanayisinin dönüşümüne ve gelişimine Togg’un büyük katkı sağladığını kaydederek, “Togg bununla birlikte yetenekli insan kaynağımızın hayallerini gerçekleştirebileceği, bilgilerini kullanabilecekleri büyük bir platforma dönüştü. Yurt haricinde yaşayan. başarıya ulaşmış mühendisleri, tasarımcıları biz ekibimize dahil ettik. Bu manada tersine beyin göçüne de mühim katkılar sağlamış oldu.” diye konuştu.

Tüm bu örneklerin Togg’un iyi mi yerli ve ulusal bir proje ve marka bulunduğunun ayrı ayrı kanıtı bulunduğunu özetleyen Varank, “Bunu ısrarla idrak etmek istemeyenler de yok değil. Onlar için de özetlemek gerekirse şunu izah edelim: Togg projesinin direksiyonunda Hans yok, George yok, Ayşe var, Mehmet var, Türkiye var.” açıklamasında bulunmuş oldu.

Varank, Togg’un Türk milletinin bir numaralı özgüven projelerinden bulunduğunu kaydederek, “Bu şekilde bir projenin altından kalkabilmek için babayiğitlerin cesareti, verilen destek sunar, normal olarak bir yere kadar mühim. Fakat bu projenin arkasında kuvvetli ve sağlam bir irade olmasaydı bu hayal asla gerçeğe dönüşmezdi. O yüzden bu projenin de bu ülkenin de 20 senedir o sağlam iradeyi gösteren bir tane baş babayiğidi var. O da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan.” diye konuştu.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası