Azerbaycan-Ermenistan gerginliği: ABD Dışişleri Bakanı Blinken’dan Aliyev’e “ateşkese uyma” çağrısı

Antony Blinken

Kaynak, Getty Images

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin, Ermenistan’a yapmış olduğu ziyaret esnasında Azerbaycan’ı sert bir üslupla kınamasının peşinden Azerbaycan’dan sert bir izahat geldi. Bunun üstüne ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i arayarak “ateşkese uyma” çağrısı yapmış oldu.

Pelosi, geçtiğimiz hafta yaşanmış olan ve ”yasadışı” olarak nitelendirdiği sınır ötesi çatışmalardan Azerbaycan’ı görevli tutmuştu.

Pelosi’nin açıklamalarının peşinden Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’ndan pek de alışılmış olmayan şekilde sert bir izahat geldi. Yazılı açıklamada, “Pelosi’nin ziyaretinin Kafkaslar’da barışı tehlikeye attığı” ifadeleri yer aldı:

“Azerbaycan’a yönelik hiçbir ispatı olmayan ve adil olmayan bu suçlamalar kabul edilemez. Bu, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki normalleştirme çabalarına ciddi bir darbedir.”

Açıklamada, Pelosi’nin açıklamaları için de “Ermeni propagandası” ifadesi kullanıldı.

Bu gelişmelerin peşinden ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’le bir telefon görüşmesi yapmış oldu.

Pazar günü gerçekleşen telefon görüşmesinde, ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan meydana getirilen açıklamaya gore Blinken Bakü’yü “Ateşkese uymaları, askeri birlikleri çekmeleri ve iki ülke arasındaki tüm anlaşmazlıkları barışçıl müzakerelerle çözmeleri” mevzusunda uyardı.

Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki çatışmalarda 200’den fazla şahıs yaşamını kaybetmişti.

İki taraf da çatışmaların başlamasından birbirini görevli tutmuştu.

ABD Temsilciler Meclisi’nden bir heyetle Ermenistan’a ”evvelde planlanmamış bir ziyaret” gerçekleştiren Pelosi, bu ziyaretin hususi bir önemi bulunduğunu belirtti.

Başkent Erivan’da açıklamalarda bulunan Pelosi, ”Çatışmaları sert bir halde kınıyoruz. Çatışmalar Azerbaycan tarafınca başlatıldı ve bunun bu şekilde kabul edilmesi gerekiyor,” dedi.

ABD’nin Ermenistan’ın müdafa gereksinimlerini dinlediğini söyleyen Pelosi, ”demokrasi ve otokrasi arasındaki küresel mücadelede” Erivan’a destek vermek ve destek olmak istediklerini belirtti.

Ermenistan hükümetinden üst düzey bir yetkili geçtiğimiz hafta Rusya öncülüğündeki askeri ittifakın müdafa gereksinimlerine destek vermemesinden duyduğu memnuniyetsizliği ifade etmişti.

Ermenistan Meclis Başkanı Alen Simonyan, devlet televizyonuna yapmış olduğu açıklamada, ”Doğal ki asla memnun değiliz. Beklentilerimiz karşılanmadı,” demiş ve Rusya liderliğindeki ittifakı ”kurşun atmayan bir tüfeğe” benzetmişti.

Pelosi, Rusya’nın Ermenistan’a destek vermemesinin garip bulunduğunu söylemiş oldu.

Ermenistan ve Azerbaycan geçtiğimiz hafta yaşanmış olan çatışmalarda 2020’deki Dağlık Karabağ savaşından bu yana en ağır kayıplarını vermişti.

Çatışmalar perşembe günü ABD vesilesiyle varılan bir uzlaşıyla sona ermişti.

Rusya’nın arabuluculuğuyla ateşkese varılması çabaları ise netice vermemişti.

Ermenistan’a üç günlük bir ziyarette bulunan Nancy Pelosi, ülkenin Sovyetler Birliği’nden bağımsızlığını kazanılmış olduğu 1991 yılından bu yana Erivan’a gelen en üst düzey Amerikalı siyasetçi konumunda.

Yoruma kapalı.