Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’den, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Cumhuriyet Bayramı için tebrik mesajı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı göndererek, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurum yıl dönümü dolayısıyla Erdoğan ve Türk halkını şahsı ve Azerbaycan halkı adına kutladı. Aliyev, Türkiye’nin her geçen gün güçlenen, hızla gelişen ve internasyonal arenada söz sahibi, kuvvetli bir ülke haline geldiğini belirtti.

Aliyev, siyasal, ekonomik, askeri, teknolojik ve öteki alanlardaki mühim başarıları ile en öncü ülkeler içinde yer edinen Türkiye’nin bununla beraber, son aşama karmaşık süreçlerin yaşandığı dünyada ve bölgede sulh ve istikrarın tesisi, hakların ve adaletin korunması için istikrarlı ve emin konumu ile internasyonal düzeyde yüksek prestij ve saygınlık kazandığını açıkladı. Aliyev, Türkiye’nin bu günlere gelmesinde Erdoğan’ın sıkı ve yorulmadan çalışmalarının Türk halkının Erdoğan’ın liderliği altında yürütülen devlet politikasına olan büyük güvenine ve desteğine dayandığını ifade ederek, kuvvetli Türkiye’nin her başarısını Azerbaycan’ın başarımız olarak görüştüklerini ve bundan son aşama gurur duyduklarını kaydetti.

Dostluk ve kardeşlik üstüne kurulmuş Azerbaycan-Türkiye ilişkilerinin bugün dünyada bir benzerinin olmadığını ve iki ülke arasındaki birlik ve beraberliğin bölge ve dünya için mühim bir güvenlik ve istikrar unsuru bulunduğunu belirten Aliyev, “Tarihin en mühim anlarında Azerbaycan’ın yanında olan kardeş Türkiye’nin İkinci Karabağ Savaşı’nda da yanımızda bulunduğunu, siz dahil tüm halkınızın ilk anlardan itibaren son ana kadar bizlere destek bulunduğunu daima takdir ediyor ve hiçbir süre unutmuyoruz Bugün bile kardeş Türkiye, Karabağ ve Doğu Zengezur bölgelerinin restorasyonu ve tekrardan inşasında Azerbaycan’ın en büyük destekçisidir. Birkaç gün ilkin, Zengilan Internasyonal Havalimanı’nın açılışına, ‘Dost Agropark’ akıllı ziraat kompleksine ve Azerbaycan ziyaretiniz çerçevesinde bir takım mühim altyapı projesinin temellerinin ortaklaşa atmamız ilişkilerimizin sarsılmaz geleneklerinin bir ifadesidir. Şuşa Deklarasyonu ile ittifaklık zirvesine yükselen ilişkilerimizin siyasal, iktisat, enerji, ulaşım, kültür, eğitim, askeri ve öteki alanlarda yaşamın her alanında kendini göstermesinden dolayı oldukça mutluyuz. ‘Bir millet, iki devlet’ sloganıyla yola çıkan ülkelerimiz arasındaki ittifaklık ortak çabalarımızla başarıyla gelişmeye devam edeceğine inanırım.

Bu şekilde mühim bir günde, size sıhhat, mutluluk, devlet çalışmalarınızda başarı, kardeş Türkiye halkına sulh, rahatlık ve refah temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası