Aralarında Türkiye de var! 19 ülkeden Çin’e ortak çağrı: Haklarını koruyun

Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Sürekli Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu da, Uygur Türkü insan hakları savunucuları ile sivil cemiyet örgütlerinin de katılmış olduğu BM Genel Merkezi’nde düzenlenen görüşmede bir konuşma yapmış oldu.

BM’nin Uygur raporunun, Uygur Türklerinin temel haklarının ve dini özgürlüklerinin ciddi bir halde ihlal edildiğini ve kültürel kimliklerinin tehdit altında bulunduğunu teyit ettiğini söyleyen Sinirlioğlu, Uygur Türklerinin sulh ve itimat içinde yaşayamadığına dikkati çekti.

Uygur Türklerinin kültürel mirasını nesiller boyu sürdürebilmesi temennisinde bulunan Sinirlioğlu, bunun gerçekleşmesi içinse internasyonal toplumun endişelerini ve beklentilerini devamlı dile getirmesi icap ettiğini altını çizdi.

Sinirlioğlu, ”Sincan’daki Uygur Türklerine ve öteki Müslüman azınlıklarına yönelik dizgesel insan hakları ihlallerine kayıtsız kalamayız. Çin’i, BM Yüksek Komiserliğinin raporundaki tavsiyeleri uygulamaya teşvik etmek, hepimizin ortak sorumluluğu. Tarih, ülkeleri ekonomilerinin ebatlarına yada küresel hedeflerine nazaran yargılamayacak. Tarih, ülkeleri toplumdaki en savunmasız insanlara iyi mi davrandığına nazaran yargılayacak.” dedi.

Büyükelçi Sinirlioğlu, Türkiye’nin Uygur Türklerinin ve öteki Müslüman azınlıkların temel haklarının ve özgürlüklerini korunması için Çin ile ikili görüşmelerini sürdüreceğini sözlerine ekledi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası