Ambargo ve kısıtlama son bulmalı

Tatar, İstanbul’da Swissotel The Bosphorus’ta “Kalite Türkiye” sloganıyla düzenlenen Global Kalite Zirvesi’nin kapanışına katıldı.

Kıbrıs’ta önceleri “Her şartta bir anlaşmaya mahkumuz” anlayışını savunanların bulunduğunu hatırlatan Tatar, Kıbrıs Türklerinin bu şekilde bir şeye mahkum olmadığını söylemiş oldu.

İKİ AYRI DEVLETLİ ÇÖZÜM VURGUSU

Tatar, Kıbrıs Türklerinin bağımsız ve onurlu bir yaşamı hak ettiğini dile getirerek, şu şekilde konuştu:

“Kıbrıs’ta federasyonu doğrusu Rumlarla bir ortaklığı savunmuyoruz. Bundan dolayı Kıbrıs’ta yeni bir ortaklık federal temelde olacaksa, bu Kıbrıs’taki Türklüğün sonunun başlangıcı olur. Seneler evvel hep söyledikleri ve yapmak istedikleri şey; Türkiye’yi Kıbrıs’tan çıkarmaktır. Onun için Cenup Kıbrıs Rum Yönetimi’ni Avrupa Birliği’ne alarak, AB içinde özgür dolaşım, özgür yerleşim, özgür ana para hareketleri dediler. Türkiye, Avrupa Birliği’nde olmadığı için garantörlüğünün modası geçmiş olduğu iddialarıyla Kıbrıs’ın güvenliğinin AB mekanizmaları tarafınca savunulacağından Türk askerinin adadan çekilmesini istiyorlar. 1974 Kıbrıs Sulh Harekatı’yla Mehmetçiğin Kıbrıs’a çıkması ve yeni bir devrin başlamasını sıfırla çarpıp Kıbrıs’ı 1974 öncesine geri götürmek bizim asla kabul edeceğimiz bir şey değildir. Türkiye de kabul etmez. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da her fırsatta Kıbrıs’ta artık yeni devrin egemen eşitlik, eşit internasyonal statü haklarının tesciliyle yeni bir devrin başlayacağını beyan etti. Kıbrıs’ta bir antak kalma olacaksa bir ortaklık değil, yan yana yaşayan iki ayrı devletin iş birliğiyle kuzeydeki de normal olarak bir Türk devleti olacaktır.”

“TÜRKLERE UYGULANAN AMBARGO VE KISITLAMALARIN SON BULMALI”

Kıbrıs’ta bir ortaklığı savunmanın en kolayı bulunduğunu vurgulayan Tatar, şu şekilde devam etti:

“Bu bizlerin ulusal çıkarlarına hizmet etmeyen bir anlayışın ürünüdür. Federal çatı altında Rumların, Yunanların egemen olabilecekleri ve gelecekte Girit’e benzer bir durumun Kıbrıs’ta da yaşanması biz için acı olur. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın BM toplantısında söylediği şeklinde artık Kıbrıs’ta Türklere uygulanan engelleme ve kısıtlamaların son bulması internasyonal toplumdan beklentimizdir. Bundan dolayı internasyonal cemiyet bizlere yapmış olduğu bu haksızlıklarla bir bakıma zulüm durumunda bizleri internasyonal toplumdan koparmaya çalışıyorlar. Biz o şekilde bir anlaşmaya girsek Türkiye’nin Kıbrıs’tan çıkmasıyla Doğu Akdeniz’i kaybederiz. Doğu Akdeniz’deki hakkımız hukukumuz oldukça büyük bir yara alır.”

Törende KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a “Dış ilişkiler Başarı Ödülü” verilirken, iş, sanat ve politika dünyasından birçok isim de ödüle layık görüldü.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası