Almanya kış aylarında enerji tasarrufu sağlayacak önlemleri onayladı

Almanya

Kaynak, Getty Images

Almanya’da hükümet, kış mevsimine girmeden ilkin kamu binalarında ısıtma ve aydınlatmayı kısıtlayan bir takım enerji tasarrufu önlemini onayladı. Hükümet, uygulamaya girecek önlemlerle naturel gaz kullanımını yüzde 2 azaltmayı planlıyor. 

Almanya Iktisat Bakanı Robert Habeck, bu önlemlerin iki yılda hanehalkları, firmalar ve kamu sektörü için 10,8 milyar euro daha azca harcama yapılmasını sağlayacağını deklare etti.

Uygulamanın aslolan amacı, Ukrayna’daki savaşla beraber fazlaca sayıda yaptırım uygulanan Rusya’dan ithal edilen naturel gaza olan bağımlılığı azaltmak.

24 Şubat’ta süregelen harp öncesi Almanya, naturel gaz ihtiyacının yüzde 55’ini Rusya’dan alıyordu. Bu oran yüzde 35’e düşmüş durumda; sadece Almanya uzun solukta Rusya’dan asla naturel gaz ithal etmemeye kesin bulunduğunu duyurdu. 

Bu ithalat Rusya için de ciddi bir gelir deposu. Harp başladıktan sonraki ilk iki ay Almanya, Moskova’ya naturel gaz için 9 milyar euro ödedi.

Alınan önlemler neler?

Hükümetin onayladığı plana gore Eylül ayından itibaren, hastaneler haricinde kalan kamu binaları 19 derecenin üstünde ısıtılmayacak; girişlerde, koridorlarda ve bekleme odalarında ısıtma tamamen kapatılacak.

Devlete ilişik heykel ve anıt eserler, güzel duyu kaygılarla ışıklandırılmayacak, dükkanların geceleri ışıklandırma yapması engellenebilecek. 

Hususi havuzların ısıtılması da yasaklanabilecek. Kömür ve akaryakıt taşıyan trenlere, tren yolu hatlarında öncelik verilecek. Bu da, yolcuların bekleyebileceği ve toplu taşımanın eskisi benzer biçimde dakik olmayabileceği anlamına geliyor.

Almanya’da halka da kendi tutum önlemlerini iyi mi alabileceği anlatılacak.

Birçok Avrupa Birliği ülkesi savaşla beraber bu kış enerji tüketimini yüzde 15 azaltacağını duyurdu. Bu engelleme hemen hemen mecburi olmasa da, krizin büyümesi halinde mecburi hale getirilebilir. 

İspanya’da da kamu binaları ve büyük ticari binalarda klima kullanımına engelleme getirildi. 

Çarşamba günü İsviçre de Avrupa Birliği’nin enerji tasarrufu planını uygulamanın “fazlaca mantıklı olacağını” duyurdu.

İsviçre hükümeti vatandaşlarına evde mum stoklamalarını, Rusya’dan gelecek naturel gazın garantisinin olmayabileceğini söylemişti.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası