Almanya Başbakanı Scholz, Zelenski ile görüştü

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Hebestreit tarafınca meydana getirilen açıklamaya gore Scholz, Zelenski ile yapmış olduğu telefon görüşmesinde, Almanya’nın Ukrayna’ya siyasal, mali ve insani yardımın yanı sıra tabanca tedarik etme dahil egemenliğini ve toprak bütünlüğünü savunması için somut destek vermekten vazgeçmeyeceğini yineledi.

Açıklamada, Scholz’un Rus silahlı kuvvetlerinin Ukrayna’da direkt sivil altyapıya ateş etmesini kınadığı açıklandı.

Scholz’un Ukrayna’nın “kirli bomba” kullanmaya hazırlandığı yönünde Rus tarafınca meydana getirilen suçlamaları da mesnetsiz bularak kati bir üslupla reddettiği aktarılan açıklamada, Scholz ve Zelenski’nin bu mevzuda Ukrayna tarafının girişimiyle meydana getirilen Internasyonal Atom Enerjisi Ajansı’nın araştırmalarının her kuşkuyu kaldırılacağına ilişkin mutabık kalmış olduğu kaydedildi.

Açıklamada, iki liderlin küresel besin durumunu daha da ağırlaştırmamak için tahıl anlaşmasının Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde yürütülmesi ve uzatılmasının tehlikeye atılmaması çağrısında bulunmuş olduğu bilgisi paylaşıldı.

Scholz ve Zelenski’nin Ukrayna’daki askeri, siyasal ve insani durum ile bu ülkeye yönelik yapılabilecek başka yardım imkanlarını istişare etmiş olduğu belirtilen açıklamada, iki liderin yapıcı istişareleri sürdürme ve yakın temasta kalma mevzularında anlaştığı kaydedildi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası