Ahmet Eşref Fakıbaba, AKP’den ve milletvekilliğinden istifa etti

Ayşe Sayın | Ankara

Ahmet Eşref Fakıbaba

Kaynak, Getty Images

Hakkaniyet ve Kalkınma Partisi (AKP) Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba, parti üyeliğinden ve milletvekilliğinden çekilme ettiğini deklare etti.

Toplumsal medya hesabından çekilme kararını duyuran Fakıbaba, “Siyasal ve etik anlayışına uygun olmayan kişilerle bundan sonrasında birlikte olmayacağı için mutlu bulunduğunu” beyan etti. Fakıbaba’nın istifasının peşinden AKP’nin iskemle sayısı tekrardan 286’ya düştü, RTÜK üyeliği kontenjanı da tekrardan İYİ Parti’ye geçti.

İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi’nin katılımıyla moral gören AKP, Erdoğan’ın Çelebi’ye rozet takmasından bigün sonrasında mühim bir adını yitirdi. Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba, partiden çekilme etti. Toplumsal twitter hesabından yapmış olduğu açıklamayla kararını duyuran Fakıbaba, milletvekilliğinden de çekilme ettiğini deklare etti:

“2003’te üyesi olduğum AK Partide değişik makamlarda vazife yapma fırsatı buldum. Bu fırsatı bana veren tüm büyüklerime ve Şanlıurfa halkına yürekten teşekkür ediyorum.

“Bu 20 yıl içinde oldukca kıymetli dostlarım oldu. Onlardan ayrıldığım için üzgünüm. Sadece siyasal ve etik anlayışıma uygun olmayan bazı kişilerle bundan bu şekilde birlikte olmayacağım için de mutluyum. Ak Parti Üyeliğinden ve AK Parti için bana oy veren hemşehrilerime saygısızlık olmasın diye Milletvekilliğinden de çekilme ediyorum. İnşallah aldığım bu karar ülkem için hayırlara vesile olur.”

Bağımsız aday olarak girmiş olduğu 2009 mahalli seçimlerinde Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazanan ve sonrasında AKP saflarına katılan Fakıbaba, 2017-2018 yılları aralığında da Ziraat Bakanlığı görevinde bulunmuştu.

Fakıbaba’nın uzun süredir parti politikalarından rahatsız olduğu ve bazen da eleştirilerini açıkça dile getirmiş olduğu biliniyor.

Fakıbaba’nın İYİ Parti’ye katılacağı da kulislerde konuşuluyor.

İstifasına Meclis karar verecek

Anayasa gereği, milletvekillerinin istifası tek taraflı irade beyanı şeklinde gerçekleşmiyor. Anayasa’nın 84. Maddesi’ne nazaran çekilme eden milletvekilinin milletvekilliğinin düşmesi, istifanın geçerli olduğu TBMM Başkanlık Divanı’nca tespit edildikten sonrasında Meclis Genel Kurulu’nda yapılacak oylamayla karara bağlanacak.

RTÜK’te boş üyelik tekrardan İYİ Parti’ye geçti

Fakıbaba’nın istifasıyla Radyo Tv Üst Kurulu (RTÜK) üyeliği kontenjanında dengeler tekrardan değişti.

AKP’li RTÜK üyesi Taha Yücel, ortalama 3 ay ilkin ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı olmuş ve üyelikten çekilme etmişti. O dönemde Meclis aritmetiğine nazaran, RTÜK üyeliği AKP’ye düşüyordu.

Sadece o süreçte İsmail Koncuk, İYİ Parti’ye katıldı ve üyelik kontenjanı İYİ Parti ye geçti. Sadece geçtiğimiz günlerde Mehmet Ali Çelebi’nin iştirakı ile RTÜK kontenjanı tekrardan AKP’ye geçmişti.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, üyelik seçimini bir süredir bekletiyordu. Fakıbaba’nın istifasıyla RTÜK’te boş bulunan saptanca tekrardan İYİ Parti’ye geçti.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası