AB’ye göre Rusya’nın ateşkes ilanı zaman kazanma çabası

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ile telefonda görüştü. Görüşme hakkında Borrell’in ofisinden meydana getirilen açıklamada, muharebede sahadaki son durumun görüşüldüğü kaydedildi.

Rusya’nın son haftalardaki saldırılarının, duyuru etmiş olduğu tek taraflı ateşkesle çeliştiği aktarılan açıklamada, barışı tesis etmenin tek yolunun Rus askerlerinin Ukrayna’dan çekilmesi olduğu açıklandı.

Açıklamada, “Bu tür somut adımlar olmadığı sürece tek taraflı ateşkes bir tek Rusya’nın toparlanmak, askerlerini tekrardan toplamak yada hasar görmüş internasyonal itibarını onarım etmek için süre kazanma çabası olarak görünmektedir.” ifadesi yer aldı.

Açıklamaya nazaran, Borrell ek olarak Kuleba’ya AB olarak Ukrayna’ya siyasal, askeri, ekonomik ve insani desteği sürdürme kararlılığını iletti.

Görüşmede, 23 Ocak’ta yapılacak ve Kuleba’nın videokonferansla katılacağı AB Dışişleri Bakanları Toplantısı ile 3 Şubat’ta düzenlenecek AB-Ukrayna Zirvesinin hazırlıklarının da değerlendirildiği bildirildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Müdafa Bakanlığına Ukrayna’da 6 Ocak saat 12.00’den itibaren 36 saatliğine ateşkes uygulanması emirini vermişti.

Kremlin’den meydana getirilen açıklamada, ateşkes kararının, Ortodoksların Noel döneminde dini törenlere katılmalarına olanak sağlamak için alındığı belirtilerek, Ukrayna tarafına da ateşkes duyuru etme çağrısında bulunulmuştu.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Rusya’nın ateşkes kararını Ukrayna ordusunun Donbas’taki ilerleyişini engellemeye yönelik bir hamle olarak değerlendirmişti.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası