ABD’li milletvekili Pakistan’daki gelişmelerden duyduğu endişeyi Biden’a iletecek

Lee, Twitter’da yaptığı bir gönderide, “Pakistan’daki insan hakları ihlalleri ve hükümete barışçıl bir şekilde karşı çıkanların yeterli korunmaya sahip olmamasından” endişe duyduğunu söyledi.

Pakistan’ın eski başbakanı Imran Khan’ın tutuklanmasından duyduğu endişeyi dile getiren Lee, ülkede yaşananları “bariz bir adaletsizlik” olarak nitelendirdi.

Lee, Başkan Biden ve Dışişleri Bakanı Blinken’e dilekçe vererek muhalefete ve diğerlerine yönelik insan hakları ihlallerine son vermeleri, ABD-Pakistan ilişkilerini iyileştirmeleri ve demokratik bir Pakistan’ı desteklemeleri için dilekçe vereceğini söyledi.


Khan’ın tutuklanması ve protestolar

Pakistan’da eski Başbakan Khan’ın bir yolsuzluk davası nedeniyle 9 Mayıs’ta tutuklanmasının ardından başlayan protestolarda en az 10 kişi hayatını kaybetti.

Gösterilerde çok sayıda özel ve kamu malı zarar gördü, polis araçları ateşe verildi. Protestolar sırasında Rawalpindi’deki Genelkurmay Başkanlığı da dahil olmak üzere birçok şehirdeki askeri yapılar da hedef alındı.

11 Mayıs’ta Anayasa Mahkemesi, Han’ın tutuklanmasının hukuka aykırı olduğuna karar verdi ve derhal serbest bırakılmasına karar verdi. Khan, 12 Mayıs’ta kefaletle serbest bırakıldı.

Pakistan İçişleri Bakanı Rana Sanaullah, 26 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, Khan’ın tutuklanmasının ardından başlayan gösterilerde şiddete karıştıkları iddiasıyla 33 sivilin askeri mahkemelerde yargılanmak üzere silahlı kuvvetlere teslim edildiğini söyledi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası