ABD’li büyükelçiden Yunanistan’da deprem etkisine neden olan ‘Türkiye’ cevabı

Yunanistan her fırsatta ABD ve AB’ye sırtını yaslayarak Doğu Akdeniz ve Ege’de gerginliği tırmandırıyor. Atina, Türkiye ile ihtimaller içinde bir muharebede ABD’nin arkalarında olduğu imajını çiziyor. Yunan basını da devamlı buna vurgu yapıyor. Sadece ABD’nin Atina büyükelçisinin açıklamaları Yunanlıları kızdırdı.

ABD’nin Atina Büyükelçisi George Tsunis, Yunan Ant1 kanalında canlı yayına çıktı. Sunucu, Tsunis’e “Türkiye, Yunanistan’a saldırırsa ABD ne meydana getirecek?” sorusunu sordu. Sadece Tsunis, sunucunun beklediği cevabı vermedi.

George Tsunis, “Birincil ilke, Yunanistan ve Türkiye’nin farklılıklarını diplomatik olarak ve internasyonal hukuka uygun olarak tartışması ve çözmesi gerektiğidir. Başka seçenek yok.” İfadelerini kullandı.

Tsunis sözlerini, “Hem Türkiye hem Yunanistan’ın ABD’nin mühim bir müttefiki, NATO’nun mühim üyeleri, her iki ülke de sulh arıyor” diyerek sürdürdü.

Sadece sunucu ısrar etti.

Yunan sunucu, “Ihtimaller içinde bir saldırıda ABD kimin yanında olur?” diye sordu.

Bunun üstüne ABD’li elçiden Yunan sunucunun asla beklemediği bir yanıt geldi.

Elçi, “Yunan ordusu vatanı koruyabilir, ABD çatışmaya müdahil olmayacak.” dedi.

Tsunis’in bu açıklamaları devamlı ABD’den destek alabilmek için provokatif haberler meydana getiren Yunan basınında soğuk duş etkisine niçin oldu.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası