AB’den insansız hava aracı tedarik ettiği gerekçesiyle yaptırım kararı

AB’nin Rusya’ya insansız hava aracı tedarik etmiş olduğu iddiasıyla İran’a yönelik baskısı artıyor. AB dönem başkanı Çekya tarafınca meydana getirilen açıklamada, “3 gün devam eden görüşmelerin peşinden AB büyükelçileri, Ukrayna’yı vuran İran insansız hava araçlarını tedarik eden kuruluşlara karşı alınacak önlemler üstünde anlaştı. Yazılı prosedür bitti. Yaptırımlar bu öğleden sonrasında yayınlanarak yürürlüğe giriyor” ifadeleri kullanıldı. Kararın üstün dereceli sürede alındığı belirtilen açıklamada, “AB ülkeleri, dron teslimatlarından görevli 3 şahıs ve 1 kuruluşun varlıklarını dondurma sonucu aldı. AB ek olarak, daha önceki yaptırımlar sıralamasında yer edinen 4 İranlı kuruluşu daha kapsayacak şekilde yaptırımları genişletmeye hazırdır” denildi.

AB YAPTIRIM SİNYALİ VERMİŞTİ

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Pazartesi günü yapmış olduğu açıklamada, “Rusya İran tarafınca tahsis edilen İHA’lar kullanıyor. (Ukrayna Dışişleri Bakanı) Bakan Kuleba bu tip silahlarla ilgili bilgiler verdi. Ikimiz de bu mevzuda bilgiler topluyoruz. Bu mevzuda tepkimizi tüm olanaklarımızla vermeye hazırız. Şimdi kanıt toplamaktayız” demişti.

İRAN-UKRAYNA ARASINDAKİ İHA KRİZİ

Rusya’nın Ukrayna’daki harpte İran’dan alınan insansız hava araçlarının kullandığına dair iddialar, Kiev-Tahran hattında gerilime niçin olmuştu. Kiev yönetimi Rus ordusunun Ukrayna’ya yönelik saldırılarında İran yapımı kamikaze insansız hava araçları kullandığına dair kanıtlarının bulunduğunu belirtirken, Tahran yönetimi ise Ukrayna’daki harpte kullanılmak suretiyle İran’dan Rusya’ya tabanca gönderildiğine ilişkin iddiaları yalanlıyor. Ukrayna, bu çerçevede geçtiğimiz ay İran’ın Kiev Büyükelçisi Menuçehr Muradi’nin akreditasyonunu iptal etme ve büyükelçilikteki dış ilişkiler uzmanı sayısını mühim seviyede azaltma sonucu almıştı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası