ABD’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu düzenlendi

Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 99’uncu yıl dönümü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı yurt içinde olduğu benzer biçimde yurt dışı temsilciliklerinde de coşkuyla kutlanıyor.

Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği, Cumhuriyetin 99’uncu yıl dönümü münasebetiyle iki ayrı resepsiyon düzenledi.

Gündüz resepsiyonuna ABD Dışişleri Bakanlığı, Enerji Kaynaklarından Görevli Müsteşar Yardımcısı Geoffery Pyatt’ın yanı sıra fazlaca sayıda üst düzey ABD’li yetkili, fikir kuruluşu temsilcisi ve Amerikalı gazeteci katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajının okunduğu oldukça kalabalık resepsiyonda Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Hasan Murat Mercan konuklara hitap etti.

Mercan, Türkiye’nin kuruluşundan bugüne hem komşuları hem de Transatlantic Toplumda sulh, istikrar ve güvenliğe katkı sağladığını söylemiş oldu.

Dünya’nın büyük güç rekabetine maruz kalmış olduğu bir dönemde gereksinim olan şeyin dost ülkelerin ortak çabaları bulunduğunu özetleyen Mercan, dünyanın birçok bilinmeyen tehdidine karşı muktedir, istekli ve güvenilir ortakların güçlerini birleştirmesini gerektirdiğini kaydetti.

Türkiye ile ABD’nin bu zorluklara karşı ortak çaba sarf edecek iki güç bulunduğunu kaydeden Büyükelçi Mercan, şu şekilde devam etti:

“İki ülkenin son bir yılda bu amaca yönelik birbirine yakınlaştığını görmekten memnunum. Uyuşmazlıklar mevzusunda uzlaşma ve karşılıklı olarak mutabık kalınacak çözümler için iki ülke içinde Türkiye-ABD Stratejik Mekanizmasını kurduk.”

Mercan Amerikalı konuklara hitap ederek, NATO müttefiki olarak kuvvetli iş birliğini, ikili ilişkileri güçlendirme taahhüdünü yenilerken, “Beraber, Ukrayna’ya koşulsuz destek çabalarına öncülük etmeliyiz. Aynı şekilde, Ukrayna’nın egemenlik, toprak bütünlüğü temelinde (Ukrayna savaşına) diplomatik özümü destekleyebilmeliyiz. Cenup Kafkasya’da tüm tarafların menfaatine olacak şekilde sulh, istikrar ve diyalogu desteklemeliyiz. Doğu Akdeniz enerji kaynaklarının en iyi şekilde kullanılmasının yollarını tasarlamalıyız. Bölgenin hidrokarbon kaynaklarına yönelik karşılıklı olarak yararlı, mümkün olabilecek ve yaratıcı çözümler bulmalıyız. Bunun şimdi tam zamanı. Yarın fazlaca geç olabilir.” çağrısında bulunmuş oldu.

Türkiye ile ABD’nin geniş yelpazede pozitif bir gündeme odaklanması gerektiğine vurgu icra eden Mercan, iki ülkenin beraber kazanmayı hedeflemesi icap ettiğini aksi halde iki tarafınca kaybedeceğini dile getirdi.

– ABD’DE YAŞAYAN YÜZLERCE TÜRK VATANDAŞI BÜYÜKELÇİLİK REZİDANSINDA AĞIRLANDI

Öteki taraftan akşam saatlerinde ise büyükelçilik rezidansında ABD’deki Türk vatandaşları için resepsiyon düzenlendi.

Büyükelçi Mercan burada da Türk toplumunun 29 Ekim bayramını kutlamak suretiyle konuşma yapmış oldu.

İki senelik vazife sürecinde Türk-Amerikan ilişkilerinde pozitif bir gündemi öne çıkarmaya çalıştığını ve bunun neticelerini görmeye başladıklarını söylemiş oldu.

ABD’deki Türk toplumunun iki ülke ilişkilerine katkısının önemine işaret eden Mercan, ABD’deki tüm Türk temsilciliklerinin Türk vatandaşlarına her türlü desteğe hazır bulunduğunu ve kendisinin de Türk iş insanlarından, öğrencilere kadar her kesimle bir araya gelmeye çalıştığını söylemiş oldu.

Resepsiyonda ek olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD’deki Türk toplumuna yönelik kutlama mesajı okundu.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası