ABD Başkanı Biden’dan 6 Ocak Kongre baskınının 2’nci yılında ”demokrasi” vurgusu

Bundan 2 yıl ilkin Kurultay’nin basılarak, ABD tarihinde iç cenk döneminde dahi görülmemiş bir olayın yaşandığını söyleyen Biden, baskıncıların, halkın iradesini yok sayarak “demokrasiye karşı bir hücum” gerçekleştirdiklerini belirtti.

Biden, Kurultay baskınının internasyonal yankılarına da değinerek, yaşanılanların latife olmadığını, Amerikan demokrasisinin hiçbir vakit güvence altında bulunmadığını kaydetti.

Başkan Biden, 2020’deki seçimlere ilişkin faaliyetleri ve 6 Ocak Kurultay baskınına karşı verdikleri mücadeleden dolayı aralarında yaşamını kaybeden polis memurlarının yakınları ve mahalli yöneticilerin de bulunmuş olduğu 14 kişiye, Cumhurbaşkanlığı Vatandaşlık Madalyası’nı takdim etti.

Bu madalyanın ülkenin en yüksek ödüllerinden biri bulunduğunu söyleyen Biden, “Tarih isimlerinizi ve cesaretinizi hatırlayacaktır.” ifadesini kullandı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası