ABD basınından çarpıcı iddia: İran İHA eğitmenleri gönderdi

New York Times’ın ABD’li yetkililere dayandırdığı haberine gore, Ukrayna cenginde Rusya’ya İHA satan İran yeni bir adım daha attı.

İran’ın İHA’larda yaşanabilecek sorunlarda Ruslara yardım etmeleri için İHA uzmanları gönderdiğine işaret edilen haberde, bu uzmanların Rusya’nın Ukrayna’dan ilhak etmiş olduğu Kırım’daki üste konuşlu olduğu belirtiliyor.

Kaynaklar, bu uzmanların ABD tarafınca “terör örgütü” olarak tanınan İran Devrim Muhafızlarına bağlı olduğuna işaret etti ve İran’dan satın alınan İHA’ların büyük kısmının da Kırım’daki bu üste tutulduğunu kaydetti.

Emekli bir ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) üyesi olan Mick Mulroy, New York Times’a yapmış olduğu açıklamada, “Ukrayna’daki muharebeye İHA ve eğitmen göndermek, İran’ın başını Rusya’nın yanında olarak belaya sokması anlamına gelir. Tahran, sivillerin öldürülmüş olduğu saldırılara direkt müdahil olmuş oldu.” yorumunda bulunmuş oldu.

– RUS ASKERLERİ İHA’LARDA SORUN YAŞAYINCA BÖYLE BİR KARAR ALINMIŞ

Öte taraftan kaynaklar, İran’ın Rusya’ya gönderilmiş olduğu ilk İHA’larda operasyon sıkıntısı yaşandığını ve Rus askerlerinin bu İHA’ları verimli bir halde kullanamayarak mekanik problemler yaşadığını aktardı.

En başta Rusya’nın İran’a eğitim için asker gönderdiğine işaret eden kaynaklar, sorunların devam etmesinin peşinden İran’ın kendi eğitmenlerini Kırım’a gönderme sonucu aldığını bildirdi.

ABD’li yetkililer, Rusya’nın Ukrayna’da İran yapımı İHA kullandığını öne sürerken, Ukraynalı yetkililer de ülkede bilhassa kamikaze İHA’larla fazlaca sayıda hücum yapıldığını bildiriyor.

Buna karşılık Rusya ve İran, Ukrayna cenginde İran yapımı İHA’ların kullanıldığı haberlerini yalan olduğunu beyan etti.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası