41,5 milyon yıl öncesine aitler! Türkiye’de bir ilk

Zile ilçesindeki bir arazide, 7 ay ilkin bulunan ağaç fosilleri araştırma için Zile Belediyesi’ne teslim edildi.

Buradan da İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi, Orman Mühendisliği, Orman Botaniği Anabilim Dalı Kısmı’ne gönderilip, incelenen fosillerin 41,5 milyon yıl öncesine ilişik olduğu tespit edildi.

Fosillerin ek olarak tropikal iklim kuşağına ilişik defnegiller familyasından olduğu da belirlendi. İnceleme sonrası tekrardan ilçeye gönderilen fosiller, koruma altına alınıp, sergilenmeye başlanacak.

41,5 MİLYON YIL ÖNCESİNE AİTLER! TÜRKİYE’DE BİR İLK

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Biyoloji Kısmı Botanik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Bedrettin Selvi, “Vatanımızda çeşitli zamanlarda ve mekanlarda çeşitli nebat fosillerine rastlanmaktadır. İlk nebat fosili Bolu Seben civarında rastlanmıştır. Ortalama 20 milyon yıl öncesine ilişik bir fosildir. Bunun haricinde bilhassa bölgemizde Kızılcahamam, Erzurum, Trakya ve Tokat’ta nebat fosillerine rastlanmıştır. Türkiye’deki 41,5 milyon yıl öncesine ilişik bu tür bir fosille şu ana kadar rastlanmamıştı. 41,5 milyon yıl ilkin rastlanan fosil defnegiller familyasından örnek. Şimdi defnenin vatanımızda tek bir yaşayan örneği var. O da şu anda kullandığımız Akdeniz defnesi (Laurus nobilis) diye bildiğimiz defne bitkisidir. Defnegillerin yaşam ortamı, fazlaca yoğun olarak malum tropiklerdir. Tropik nebat kuşağına ilişik bir bitkiye Zile’de rastlanması; 41,5 milyon yıl ilkin Zile civarında bir tropikal iklimin varlığını göstermektedir. Türkiye’de tropikal iklim kuşağına ilişik nebat fosiline Tokat Zile’de rastlanılması, literatüre ilk kayıt olarak düşmüştür. Bu açıdan da fazlaca önemlidir” dedi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası