400 yıl önce mumyalanmış! Ölüm nedeni belirlendi

Alman bilim adamları, 17. yüzyıldan kalma bir Avusturya mezarlığında mumyalanmış bir çocuğun cesedi üstünde ‘sanal otopsi’ gerçekleştirmiş oldu.

Kafatası bozulma olan ve birazcık minik olan tahta bir tabuta gömülen minik çocuğun vücudu hem obez hem de yetersiz beslenmiş şeklinde görünüyordu. Frontiers in Medicine’de gösterilen çalışmada araştırmacılar, bulguların zamanı Avusturya aristokrat toplumuna nadir bir perspektif sağlayabileceğini söylemiş oldu.

Bilim adamları, CT taramasını kullanarak, mahzen koşullarında organik olarak mumyalanan mumya üstünde ‘sanal otopsi’ yapabildiler. İyi korunmuş yumuşak doku, çocuğun bir adam bulunduğunu, yaşına bakılırsa fazla şişman bulunduğunu gösterdi ve radyokarbon tarihlemesi ise MS 1550 ile 1635 içinde bir ölüm tarihini gösterdi.

NTV’de yer edinen habere bakılırsa, Araştırmacılar, vücudun kemiklerinin oluşumunu ve uzunluğunu ve ek olarak diş patlamasının kanıtlarını inceleyerek, çocuğun öldüğünde ortalama bir yaşlarında bulunduğunu tahmin edebildiler. Kemikler ek olarak, çocuğun iyi beslenmesine karşın bozuk kaburgalarında raşitik tespih emareleri bulunmuş oldu. Bu durum, raşitizm (D vitamini) ve iskorbüt (C vitamini) şeklinde spesifik vitamin eksiklikleri ile ilişkili hastalıklardan oluşur.

D vitamini somon balığı, ton balığı, uskumru, dana karaciğeri ve yumurta sarısı şeklinde gıdalarda bulunur, sadece çoğu zaman lüzumlu D Vitamininin ortalama yüzde 10’u yiyecekleren alırız, geri kalanı güneş ışığına maruz kaldığında vücudumuz tarafınca alınır.

Münih-Bogenhausen Bilimsel niteliği olan Kliniği’nden ve baş araştırmacı Dr. Andreas Nerlich, “Şiddetli bir vitamin eksikliği ile aşırı kiloluluğun birleşimi, yalnızca genel olarak ‘iyi’ bir beslenme durumu ve neredeyse tamamen güneş ışığına maruz kalmama ile açıklanabilir” dedi.

Akciğerlerdeki iltihaplanma kanıtlarına bakılırsa, çocuk zatürreden ölmüş şeklinde görünüyor. Rickets’in evlatları zatürreye karşı daha savunmasız hale getirmiş olduğu biliniyor. Bu, ne yazık ki çocuğun yetersiz beslenmesinin yanı sıra bu durumun da onun zamansız ölümüne yol açmış olabileceğini düşündürüyor.

Nerlich, “Önceki popülasyonların yüksek aristokrat bebeklerinin yaşam koşullarını tekrardan gözden geçirmeliyiz” dedi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası