25 kişiyi öldürdüm utanç duymuyorum

The Telegraph gazetesine bakılırsa, Prens Harry, 10 Ocak’ta raflarda yer alacak “Spare” adlı anı kitabında 2007-2008 ve 2012-2013 dönemlerinde vazife yapmış olduğu Afganistan’da 25 kişiyi öldürdüğünü yazdı.

Afganistan’da vazife yapmış olduğu döneme ilişkin kitabında yer verdiği anılarında, Prens Harry, çatışmanın gürültüsü ve kargaşasında öldürmüş olduğu isyancıları, “iyileri öldürmeden ortadan kaldırılan kötüler” olarak gördüğünü belirtti.

Ek olarak, birini insan olarak görürsen öldürmenin olanaksız bulunduğunu kaydeden Prens Harry, sadece ordunun “onları ‘diğeri’ olarak görmesi için kendisini eğittiğini ve iyi bir halde eğitildiğini” bildirdi.

Prens Harry, kitabında şu ifadelere yer verdi:

“İlk günden itibaren gayem, doğru şeyi yapmış olup yapmadığım… Taliban’a ve yalnız Taliban’a yakınlarda siviller olmadan ateş edip etmediğim mevzusunda hiçbir kuşku duymadan yatağa girmemekti. İngiltere’ye tüm uzuvlarımla dönmek istiyordum fakat bundan daha oldukça vicdanım bozulmadan eve dönmek istiyordum.”

Harpte askerlerin çoğu zaman kaç düşman öldürdüklerini bilmediklerini ve gelişigüzel ateş ettiklerini belirten Prens Harry, sadece Apaçiler ve dizüstü bilgisayarların olduğu bu çağda, kesinlikle kaç düşman savaşçıyı öldürdüğünü söyleyebileceğini beyan etti.

Prens Harry, kitabında, “Bu sayıdan korkmamak bana oldukça mühim göründü. Kısaca benim numaram 25. Beni doyum eden bir sayı değil fakat utandırmıyor da.” ifadelerini kullandı.

– PRENS HARRY’NİN 10 OCAK’TA ÇIKACAK ANI KİTABI ÜLKENİN GÜNDEMİNE OTURDU

The Guardian’ın Prens Harry’nin 10 Ocak’ta 15 dilde yayımlanacak merakla beklenen “Spare” adlı kitabının ilk nüshasına ulaşmasının arkasından bugün paylaşmış olduğu bölümler ülkenin gündemine oturdu. Kitabın nüshalarının, İspanya’da sızdırıldığı ve satışa sürüldüğü iddia edildi.

Gazetenin ulaşmış olduğu nüshaya bakılırsa, Prens Harry, kitabında ağabeyi Prens William’ı kendisine fizyolojik saldırıda bulunmakla suçladı.

Prens William’ın bir kavga esnasında kendisini yakasından tutarak, yere fırlattığını belirtti ve köpeğin mama kabının üstüne düşmesi sonucu kırılan kabın parçalarının sırtına battığını yazdı.

Buckingham Sarayı, kitabından paylaşılan bölümlere ilişkin şu ana kadar herhangi bir izahat yapmadı.

Prens Harry, İngiltere Kralı 3. Charles ve 1997’de Paris’teki ağlatısal trafik kazasında yaşamını kaybeden eski eşi Galler Prensesi Diana’nın ufak oğlu.

Charles ve Diana, 1996’da boşandı. Diana öldüğünde büyük oğlu William 15, Harry ise 12 yaşındaydı.

Sussex Dükü Harry ile eşi Meghan Markle, Ocak 2020’de Kraliyet’teki görevlerinden çekilerek daha bağımsız bir yaşam yaşamak ve İngiliz medyasından uzaklaşmak için ABD’ye yerleşti.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası