2053’e dek 198 milyar dolarlık yatırım müjdesi! Wi-Fi gidiyor Li-Fi geliyor

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde meydana gelen, 15. Internasyonal Data Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı, Bakan Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, Data Güvenliği Derneği Başkanı Yönetim Kurulu Başkanı Taha Yücel’in katılımıyla başladı.

Karaismailoğlu, burada yapmış olduğu konuşmada, hızla ilerleyen dijital çağda, her 10 yılda büyük sıçramalar yaşandığına dikkati çekerek, metaverse ile NFT ve kripto paraların kullanılmasının da hızlandığını söylemiş oldu.

Sanal sektörün, oyunlarla beraber müdafa sektöründe de boy göstermeye başladığını ifade eden Karaismailoğlu, “Metaverse’deki bu hareketlilikle veri güvenliği daha da öne çıktı. Bunun yanında, gizlilik ve mahremiyet mevzusunda kaygılar başladı. Gerçek hayatta kabahat kabul edilen her türlü fiil, dijital dünyada pervasızca yapılmaktadır.” diye konuştu.

Karaismailoğlu, sınırsızca hareket edilip, her türlü suçun rahatça işlendiği sanal alemin, insan doğasındaki “aşırılıkları da körüklediğini” belirterek, bunu engelleme yönünde çalışmalarını sürdürdüklerini altını çizdi.

Hukukun ve yasaların, hızla gelişen teknolojinin arkasında kalmaması, mağduriyetlerin oluşmaması için ihtiyaç duyulan düzenlemeleri hayata geçirmeye devam ettiklerini belirten Karaismailoğlu, şöyleki konuştu:

“Yüce Meclis’imizin kabul etmiş olduğu, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile 18 Ekim’de yürürlüğe giren ‘dezenformasyon yasası’, hükümetimizin, halkımızın doğru ve sıhhatli bilgiye erişmesi adına attığı fazlaca mühim bir adım oldu. Düzmece kimlikler arasına saklanıp, hakaret ve kara çalma ile yürütülen karalama kampanyalarına, saygınlık suikastlarına yeltenenler, ülkemizi, milletimizi yalan haberlerle, çarpıtılmış bilgilerle galeyana getirmek isteyenler artık bir değil, üç kere düşünecekler. Bundan sonrasında da milletimizin haklarını korumak, mahremiyeti ve gizliliğini güvence altına almak adına her türlü adımı atmaya devam edeceğimizin bilinmesini isterim.”

– “YERLİ VE MİLLİ YAZILIM VE DONANIMLARIN KULLANILMASI ÖNEM KAZANDI”

Karaismailoğlu, sanal alemdeki saldırıların, her geçen gün sistemli bir halde arttığını, organize şeklide fazlaca uluslu bir kalite kazandığını belirterek, elektronik iletişim şebekelerinde, yerli ve ulusal yazılım ve donanımların kullanılmasının son aşama ehemmiyet kazandığını söyledi.

Yerli ve ulusal hassasiyetle, ekonomik faydanın yanında halkın, süratli, güvenli ve kapsamlı bir iletişime kavuşmasını da sağlamakta kesin olduklarına işaret eden Karaismailoğlu, yazılım ve donanımlarda yerli ve millilik oranının artmasının bununla birlikte ülkenin bekasına ve güvenliğine yönelik potansiyel tehditlerin azaltılmasına, hatta bir noktadan sonrasında en aza indirilmesine olanak vereceğini altını çizdi.

Bakan Karaismailoğlu, Türkiye’nin 5G ve hatta 6G teknolojilerine geçiş sürecinde, yerli ve millilik oranlarına ehemmiyet verdiklerine dikkati çekerek, bu hassasiyetle öznel bir sistemin kurulmasının yanı sıra siber güvenliği önceliklediklerini bildirdi.

Karaismailoğlu, 4,5G’nin ilk yatırım döneminde sektördeki yerli ve millilik oranının yüzde 1 bulunduğunu, bugün yüzde 33’leri geçtiğini belirterek, 5G ile ilgili emekleri hakkında data verdi. 5G Çekirdek Şebeke, 5G Sanallaşma ve Yazılım Tanımlı Ağ ve 5G Radyo benzer biçimde projelerinin devam etmiş olduğu bilgisini paylaşan Karaismailoğlu, böylelikle bir tek insanları değil, nesneleri de daha süratli bir halde birbirine bağlayacaklarını söylemiş oldu.

Robotik ve otomasyon, suni zeka, sınır bilişim, nesnelerin interneti, blok zincir, kuantum bilişim benzer biçimde alanlara meydana getirilen yatırımların gelecek üç yıl içinde 3 katın üstünde artmasını beklediklerini dile getiren Karaismailoğlu, şu değerlendirmelerde bulunmuş oldu:

“Bu durum, bir yanıyla daha son aşama mühim, Türkiye’nin gelecekte hangi alanlara yatırım yapması icap ettiğinin ipuçlarını bizlere sunuyor. Böylece 5G, yatırım, istihdam, üretim, ihracat, cari fazla temelli gelişme sürecinde olan ve ekonomide zamanı dönüşümü yaşayan Türkiye’nin hedeflerine fazlaca daha süratli şekilde ulaşmasının mühim altyapılarından birisi olacak. Ek olarak, ULAK ve eSIM aracılığı ile hayata geçirdiğimiz çalışmalarla 5G’yi yerli ve ulusal imkanlarla kullanan sayılı ülkeler arasına gireceğiz.

Mobil operatörlerimizin 5G’ye hazırlık yapabilmeleri için, yerli ve yabancı üreticiler tarafınca geliştirilen ürünleri mobil şebekelerinde denemeleri için birçok süreli izin verdik. İstanbul, Ankara ve İzmir dahil olmak suretiyle, 18 ilimizde denemelere devam ediyoruz. İstanbul Havalimanı’nı 5G’li havalimanı yaptık. Gelecek günlerde bu tür kampüslerde 5G emekleri halletmeye devam edeceğiz. 5G alanında sağlanan her gelişme, bir üst teknoloji olan 6G’nin zeminini de oluşturuyor.”

– 6G HABERLEŞME TEKNOLOJİLERİNDE Wİ-Fİ YERİNE, Lİ-Fİ GELİYOR

Karaismailoğlu, Haziran 2022 sonu itibarıyla Türkiye’nin, toplam web kullanıcısı sayısı açısından tüm dünya ülkeleri içinde meydana getirilen sıralamada ilk 20’de bulunduğunun tespit edildiğini kaydederek, ek olarak, Avrupa ülkeleri içinde meydana getirilen sıralamada da Almanya, İngiltere, Fransa benzer biçimde ülkelerle beraber ilk 5 ülke içinde yer aldığını altını çizdi.

Türkiye’nin iletişim altyapısını, devlet aklı ile planladıklarını, bilimsel nitelikli ve bilimsel zeminde değerlendirdiklerini ve kamu-özel sektör iş birlikleri ile hayata geçirdiklerini dile getiren Karaismailoğlu, 2053 yılına kadar da 198 milyar dolarlık ulaşım ve iletişim yatırımı planladıklarını, bu yatırımın, Türkiye’nin üretimine 2 trilyon dolar, ulusal gelire 1 trilyon dolarlık katkı sağlayacağını aktardı.

Karaismailoğlu, Türksat 5A ve Türksat 5B’yi hizmete aldıklarını, kısa sürede hizmete giren Türksat 5B iletişim uydusunun, mevcut genişbant veri iletişim kapasitesini 15 kat artıracağını belirterek, “İlk yerli ve ulusal iletişim uydumuz Türksat 6A’nın entegrasyon ve testleri hızla devam ediyor. Bu uydumuzu, Cumhuriyet’imizin 100. müessese yıl dönümü olan 2023’te uzaya yollayacağız.” dedi.

Komünikasyon uydularının sağlayacağı yazışma ortamında 6G iletişim teknolojilerinde Wi-Fi yerine, Li-Fi, şu demek oluyor ki yüksek enerjili LED’lerle görünür ışıkla iletişim teknolojileri kullanılacağının altını çizen Karaismailoğlu, üç boyutlu duyusal genişletilmiş gerçeklikle tanışıp, yüksek kaliteli mobil hologram ve dijital ikizlerle tanışılacağını açıkladı.

Karaismailoğlu, Bakanlığın siber güvenlik alanında siyaset belirleyici görevlerini yürüttüğünü ifade ederek, Data Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) bünyesinde organize edilen Ulusal Siber Vakalara Müdahale Merkezi’nin (USOM) de başarıya ulaşmış çalışmalara imza attığını söylemiş oldu.

Ulaşımda, iletişimde, uydu ve uzay çalışmalarıyla beraber siber güvenlikte de Türkiye’yi dünyada etkin bir güç yapmak zorunda olduklarını vurgulayan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Bu çabalarımızla, genç ve dinamik milletimize hizmet etmenin gururunu yaşıyor, bu eserlerimizi emanet edeceğimiz gençlerimize de sonuna kadar güveniyoruz. Biz gençlerimizi, başkalarının yapmış olduğu benzer biçimde sayı ve harflerle kategorize etmiyoruz. Göz aydınlığı olarak gördüğümüz geçlerimizi, data ve yazışma tekniklerinde öncü, ulusal ve tinsel değerlere haiz bireyler olarak yetiştiriyoruz. Biz gençlerimizi ‘Teknofest gençliği’ olarak tanımlıyoruz. İçinde bulunduğumuz yüzyılı ‘Türkiye Yüzyılı’ olarak görüyoruz.”

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası