1998 Adana Ceyhan depremi kaç saniye sürdü, kaç şiddetinde oldu ve kaç kişi öldü?

1998 Adana Ceyhan depremi kaç saniye sürdü, kaç şiddetinde oldu ve kaç kişi öldü? – Günün Haberleri

1998 Adana Ceyhan depremi kaç saniye sürdü, kaç şiddetinde oldu ve kaç kişi öldü?

1998 yılında Adana’da meydana gelen depremde yaşamını yitirenler yıllar sonra bir kez daha anıldı. İşte depremle ilgili tüm detaylar…

1998 Adana Ceyhan depremi kaç saniye sürdü, kaç şiddetinde oldu ve kaç kişi öldü?

AFAD’da yer alan bilgilere göre; 27 Haziran 1998 tarihinde yerel saat ile 16:55’te, Adana iline bağlı Ceyhan-Misis arasında yer alan bir bölgede 6.2, orta büyüklükte bir deprem oldu. Ana şokun aletsel koordinatı 36.85 K ve 35.55 D (ERD), 36.67 K-35.49 D(USGS) ve odak derinliği 23 km olarak saptandı.  Depremde toplam 145 kişi hayatını yitirmiş ve 1500’den daha fazla kişi yaralanmıştır. Sarsıntı 20 saniye kadar sürdü.

Deprem, Ceyhan nehri taşkın ovası çökellerinde oldukça yaygın sıvılaşmalara neden olmuştur. Ana şok (Mw=6.2) ve 4 Temmuz 1998 artçı-depremi (Ms=5) sıvılaşma meydana getirmiştir. Bu artçı depremden hemen sonra tekrar bölge ziyaret edilmiş ve ana şok sırasında meydana gelmiş kum konilerinde su ve kum çıkışlarının hala devam ettiği gözlenmiştir.

27 Haziran 1998 Adana-Ceyhan depremi yerleşim alanlarının seçiminde ve yapılaşmanın oluşumunda bilimsel yöntemlere daha fazla itibar edilmesi gerektiğini vurgulayan bir olay olmuştur. 2. Derece deprem bölgesi belirlenmiş bu alanda son 55 yılda üç hasar yapıcı deprem olması ve yerleşim alanlarında maruz kalınan önemli zemin etkileri Türkiye de deprem hasarlarının azaltılmasına yönelik bilimsel araştırmaların sayı ve nitelik olarak artmasında yarar olduğunu göstermektedir.

İran’da 5.6 büyüklüğünde deprem

İran’da 5.6 büyüklüğünde deprem

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası